Pozycjonowanie lub termin SEO zazwyczaj kojarzy się z wyszukiwarką Google i działaniami, które wpływają na pozycję witryny w rezultatach wyszukiwania. Okazuje się jednak, że filmy na YouTube również można optymalizować pod kątem widoczności w sieci. Serwis ten jest jedną z większych wyszukiwarek, zatem obowiązują tam podobne zasady, co podczas pozycjonowania w wyszukiwarce Google. Na czym zatem polega pozycjonowanie filmów na YouTube?

 

Tworzenie treści, które interesują odbiorców

Przed przystąpieniem do optymalizacji filmów na YouTube pod kątem wyszukiwania, warto od samego początku nagrywać przemyślane oraz interesujące odbiorców treści. Jeśli film nie będzie pomocny dla użytkowników, albo nie będzie dotyczył popularnego obecnie tematu, jego pozycjonowanie może być o wiele trudniejsze.

Istnieje kilka sposobów na to, jak można odszukać interesujące użytkowników tematy. Najprostszą jest skorzystanie z wyszukiwarki dostępnej na YouTube – wpisując początek tematu, wyświetlone zostaną propozycje najczęściej wyszukiwanych przez użytkowników fraz. Dzięki temu nie tylko można znaleźć pomysł na film, ale także wybrać jego tytuł.

 

Odpowiednia nazwa pliku

Jeśli mowa o tytule filmu – w przypadku treści zamieszczanych na YouTube jest to niezwykle ważna kwestia. Wyszukiwarka Google pokazując wyniki wyszukiwania danej frazy, wyświetla rezultaty w oparciu nie tylko o temat danego artykułu, wpisu na blogu czy nazwy strony, ale także jej zawartości i faktu, czy pojawia się tam konkretne słowo kluczowe.

W przypadku wideo sytuacja wygląda nieco inaczej – wyszukiwarka na YouTube nie potrafi przejrzeć filmu i zgadnąć jego tematyki. Trzeba jej pomóc poprzez dodanie treści pisanych. Pierwszą jest nazwa przesyłanego na YouTube filmu.

Warto poświęcić chwilę i zamienić domyślną nazwę, jaką otrzymuje plik wideo po wyeksportowaniu go z programu do montażu. Jeśli przesyłany plik będzie miał nazwę jak złożyć komputer, zamiast poradnik1, istnieje spora szansa, że film taki o wiele lepiej będzie się pozycjonował w wyszukiwarce YouTube.

 

Właściwy tytuł filmu

Odpowiednie nazwanie pliku wideo wiąże się z jeszcze jednym ułatwieniem – po wgraniu go na serwery YouTube’a, portal ten od razu nada filmowi taki sam tytuł. A to z kolei jest następny – bardzo ważny – element, który wpływa na pozycjonowanie filmów na YouTube.

Podobnie jak w przypadku działań SEO w wyszukiwarce Google, stosować w tym przypadku należy takie same zasady – tytuł filmu powinien być krótki i zawierać najistotniejsze frazy kluczowe, na które planujemy się pozycjonować.

Na YouTube dostępnych jest bardzo dużo treści, nierzadko wiele z nich dotyczy tego samego tematu. Dlatego też aby wyróżnić się od konkurencji, warto w tytule stosować tak zwane frazy „long-tail”, czyli inaczej frazy z długim ogonem. Polega to na tym, że zamiast wpisywać w nazwie filmu ogólne słowa kluczowe – np. składanie komputera – warto zastosować frazę dłuższą, bardziej dokładną – Jak złożyć komputer do montażu filmów.

 

Dodanie tagów oraz opisu do filmu

O etykietach (tagach), które można przypisać do treści wideo na YouTube pisaliśmy już w tym miejscu. W skrócie można powiedzieć, że jest to najbardziej oczywisty czynnik, który wpływa na pozycjonowanie filmu na YouTube.

Tagi można podzielić na kilka rodzajów:

  • tagi ogólne – zazwyczaj w formie jednego słowa, film o składaniu komputera może mieć nadaną etykietę komputer, tagi ogólne mogą także opisywać kategorię, np. poradnik;
  • tagi dokładne – skupiają się one na bardziej szczegółowym opisaniu zawartości filmu, można zamiesić etykiety zawierające dane na temat lokalizacji, nazwy marek, które pojawiają się w wideo lub osoby w nim występujące;
  • tagi złożone – są to etykiety, które zawierają więcej niż jedno słowo, może to być np. tytuł filmu lub inne określenia.

youtube-tytul-opis-tagi-min

 

Innym równie ważnym elementem, który wpływa na pozycjonowanie filmów na YouTube jest ich opis. Poza swoim dosłownym celem, służy on również jako miejsce, gdzie dodać można najważniejsze słowa kluczowe, odnoszące się do treści wideo.

Chociaż wprowadzenie opisu do filmu jest krokiem opcjonalnym, warto to zrobić, aby wideo mogło znaleźć się wysoko w wynikach wyszukiwania. Pamiętajmy jednak, że dodanie zbyt wielu słów kluczowych może przynieść skutek odwrotny od oczekiwanego.

Oprócz fraz kluczowych, opis jest miejscem na zawarcie dodatkowych informacji takich jak odnośniki do strony lub efektywne CTA (wezwanie do działania).

 

Tworzenie playlist z filmami

YouTube oprócz treści pisanych – tytułu, opisu oraz tagów – „rozpoznaje” tematykę wideo poprzez odpowiednio stworzone playlisty, czyli zestawienia filmów, które odtwarzane są jeden po drugim. Playlisty mają nadane osobne tytuły oraz opisy (również zawierające słowa kluczowe), co jeszcze bardziej zwiększa ich widoczność w wyszukiwarce.

Grupować można własne filmy, ale także dodawać do playlist wideo innych użytkowników. Sprawia to, że YouTube uznaje takie treści za podobne i będzie je wyświetlać jako proponowane w swojej wyszukiwarce.

 

Zdobywanie linków do filmu

Odnośniki do danej strony wpływają na jej pozycję w wyszukiwarce, ponieważ potwierdzają one, że witryna ta jest godna zaufania (gdyż użytkownicy chętnie dzielą się linkiem do niej). Jeśli chodzi o pozycjonowanie filmów na YouTube – ta zasada sprawdza się również tutaj.

Należy unikać publikowania odnośnika do wideo w każdym możliwym miejscu – praktyka taka zostanie uznana przez Google za działania spamerskie i przyniesie więcej kłopotu niż korzyści.

Lepszym rozwiązaniem jest przemyślana dystrybucja linków do filmu np. w social media. Posty zawierające treści wideo są bardzo popularne na Facebooku i skutecznie przyciągają one uwagę użytkowników. Dodatkowo jeśli film okaże się wyjątkowo ciekawy oraz pomocny, istnieje szansa, że zostanie on udostępniony przez użytkowników w innych miejscach.

Innym sposobem na zdobywanie linków jest także umieszczanie odnośników w newsletterach wysyłanych do subskrybentów.

 

Pozycjonowanie filmów na YouTube – podsumowanie

Okazuje się, że pozycjonowanie filmów na YouTube jest bardzo podobne do optymalizowania pod kątem wyszukiwarek innego rodzaju treści. Warto pamiętać o właściwych słowach kluczowych oraz odpowiedniej dalszej dystrybucji stworzonych treści, tak aby zdobyć jak najwięcej wartościowych linków.

Wiedzieć też należy o tym, że YouTube udostępnia funkcje takie jak możliwość dodawania tagów oraz tworzenia playlist, co jeszcze bardziej wpływa na pozycję filmów w rezultatach wyszukiwania.

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *