Filmy wideo są atrakcyjnym sposobem na promowanie swojego biznesu. Przede wszystkim wizualne treści przemawiają do użytkowników o wiele bardziej, niż słowo pisane. Filmy bardzo dobrze sprawdzają się w sklepach internetowych, które mogą na przykład publikować recenzje oferowanych produktów lub wideo poradniki, które przedstawiają najważniejsze cechy danego towaru. Jak  zwiększyć efektywność filmów na YouTube, tak aby jednocześnie były one interesujące dla widzów, ale również trafiały do wybranej przez nas grupy odbiorczej?

 

Poznaj odbiorców filmów oraz ich problemy

To pierwsza rzecz, od której należy zacząć, jeśli planuje się wdrożenie efektywnej strategii video marketingu. Możemy nagrywać atrakcyjne wizualnie, technicznie poprawne filmy, jednak cały trud włożony w tę pracę pójdzie na marne, jeśli treści te nie spełnią podstawowego celu – nie odpowiedzą na pytania użytkowników.

Należy dokładnie poznać grupę odbiorczą – nie tylko ustalić ich wiek, płeć czy miejsce zamieszkania, ale także (a może przede wszystkim) zainteresowania i problemy, których rozwiązania szukają w sieci. Można w tym celu skorzystać z narzędzi, które monitorują wzmianki o danej marce i powiązane z nimi słowa kluczowe, co pozwala na skuteczne zaplanowanie tematyki filmów.

Monitoring sieci społecznościowych oraz internetu pod kątem pojawiających się problemów użytkowników warto wykonywać jak najczęściej. Dzięki temu możliwe staje się szybkie dostarczenie rozwiązania w formie wideo, które z pewnością przyciągnie dużą liczbę widzów.

 

Nagrywaj przemyślane filmy wysokiej jakości

W serwisie YouTube coraz rzadziej spotyka się amatorskie filmy, nagrywane spontanicznie i niedbale. Przeważają produkcje, które posiadają sensowny scenariusz, są odpowiednio oświetlone oraz mają wyraźny dźwięk i obraz. Do takiej jakości filmów są przyzwyczajeni użytkownicy YouTube’a i takich treści należy im dostarczać.

Najważniejsze jest zachęcenie widzów do dalszego oglądania, zatem już w pierwszych sekundach filmu powinny znaleźć się treści, które będą interesujące dla użytkowników. Dobrym pomysłem jest także zawarcie we wstępie logo firmy, co wpływa na jej promocje.

 

Korzystaj z kart i ekranów końcowych

Niedawno YouTube ogłosił, że niemożliwe stanie się dodawanie do filmów adnotacji, czyli przezroczystych pól nakładanych na obraz. Służyły one między innymi jako sposób na zamieszczenie w wideo wezwania do działania (CTA). Mogło ono przybierać różne formy – zachęcać do kliknięcia w link, zasubskrybowania kanału lub zawierać dowolny tekst. Wadą adnotacji był fakt, że nie wyświetlały się one użytkownikom mobilnym.

Obecnie jednak YouTube oferuje o wiele lepsze rozwiązanie, jakim są karty oraz ekrany końcowe. Elementy te pozwalają na promowanie powiązanych filmów lub playlist, kanałów, umożliwiają stworzenie ankiety lub mogą przybrać formę odnośnika na stronę. Karty i ekrany końcowe to np. dobry sposób na dodanie do wideo CTA, które zachęci widzów do wykonania konkretnej czynności – np. pobrania pliku.

Karty lub ekran końcowy można dodać do każdego filmu z poziomu menedżera filmów na YouTube:

youtube-karty-min

 

Zweryfikuj konto na YouTube

Aby zyskać dodatkowe możliwości jako twórca treści wideo, warto zweryfikować swoje konto w serwisie YouTube. Czynność tę wykonuje się w menu Studio Twórców, dostępnym po zalogowaniu w lewej części ekranu. W zakładce „Kanał”, po wybraniu opcji „Stan i funkcje” można sprawdzić, czy konto jest zweryfikowane i ewentualnie dokonać tej czynności.

weryfikacja-youtube-min

 

Weryfikacja odbywa się poprzez np. podanie numeru telefonu, a następnie wpisanie otrzymanego w formie SMS kodu w odpowiednie pole.

youtube-weryfikacja-tel-min

 

W momencie kiedy konto YouTube zostanie poprawnie zweryfikowane, jego właściciel otrzymuje dostęp do szeregu nowych funkcji, które umożliwiają zwiększenie efektywności treści wideo, np:

  • możliwość zarabiania na wyświetlanych w filmach reklamach;
  • transmitowanie na żywo;
  • przesyłanie filmów dłuższych niż 15 minut;
  • dodawanie niestandardowych miniatur.

 

Optymalizuj tytuł filmu oraz jego opis pod kątem SEO

W jednym z naszych poprzednich artykułów na temat YouTube wspominaliśmy o tym, że również w przypadku tego serwisu ważne jest odpowiednie dopasowanie treści pod wyszukiwarki internetowe. Jest to bardzo ważny aspekt umożliwiający skuteczne promowanie filmu. Zawarcie w tytule, opisie oraz tagach właściwych fraz kluczowych zwiększa prawdopodobieństwo, że nasz film znajdzie się na wysokiej pozycji w wyszukiwarce YouTube, a tym samym trafi do większej liczny odbiorców.

Treści tekstowe można edytować w menedżerze filmów. YouTube w jednym miejscu pozwala na zmianę tytułu, opisu i dodanie tagów. Dodatkowo opis – oprócz słów kluczowych – może zawierać np. odnośnik do dowolnej strony.

youtube-tytul-opis-tagi-min

 

Warto zwrócić uwagę na długość zarówno tytułu jak i opisu filmu na YouTube. Chociaż limit znaków tych elementów jest duży, to trzeba pamiętać, że jeśli będą one za długie, to nie wyświetlą się w całości. Mając to na uwadze trzeba wszystkie najważniejsze informacje zawrzeć zawsze na początku, tak aby mieć pewność, że będą one widoczne dla użytkowników.

Więcej na temat długości wpisów w mediach społecznościowych, limicie znaków oraz porad dotyczących postów możesz przeczytać w tym miejscu.

 

Promuj filmy w innych kanałach komunikacji

Publikacja wideo w YouTube to dopiero początek. Warto zastanowić się nad jego udostępnieniem także w innych kanałach komunikacji – np. w social media. Dzięki temu zwiększamy szansę na to, że obejrzy go jeszcze więcej osób, a tym samym zwiększy się jego efektywność.

Dobrze jest zastanowić się, gdzie oprócz YouTube umieścić swój film. Trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie najchętniej przebywają osoby należące do naszej grupy odbiorczej. Jeśli jest to Facebook, to właśnie tam również powinny znaleźć się treści wideo naszego autorstwa. W przypadku gdy grupa docelowa preferuje Instagrama, warto zamieszczać fragmenty wideo lub zrzuty ekranu właśnie tam i zachęcać fanów do obejrzenia całego filmu na YouTube.

Oprócz portali społecznościowych dobrym pomysłem na promowanie filmu jest także tworzenie wpisów na blogu, które dotyczyć będą naszego materiału wideo. Do tekstu można w bardzo łatwy sposób dodać wideo, korzystając z opcji udostępniania na YouTube. Wystarczy skopiować specjalny kod i wkleić go w poście na blogu.

youtube-udostepnij-min

 

Wpisy na blogu uzupełnione treściami wideo są o wiele atrakcyjniejsze dla czytelników i potrafią przyciągnąć użytkowników na stronę firmową lub na kanał w serwisie YouTube.

 

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *