Należy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – dlaczego warto wiedzieć, jak zwiększyć czas oglądania filmów na YouTube? Teksty oraz treści wideo podlegają pozycjonowaniu, jednak w przypadku obu tych mediów różne są metody na osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Stosując strategię content marketingową pozycjonowanie polega na nasycaniu tekstu odpowiednimi frazami, w przypadku wideo wysoki ranking w wyszukiwarce jest zależny nie tylko od tytułów i opisów, ale także od ilości wyświetleń oraz czasu oglądania właśnie. Zatem jak zwiększyć czas oglądania na YouTube, aby nasze filmy zajmowały wysoką pozycję?

 

Dobierz właściwy tytuł oraz miniaturkę filmu

Aby zwiększyć zarówno czas oglądania treści wideo na naszym kanale YouTube oraz liczbę wyświetleń filmów, warto dobrać do nich interesujące tytuły. Mają one nie tylko wskazywać tematykę wideo, ale również zachęcać potencjalnych widzów do obejrzenia całości. Pamiętajmy, że YouTube to druga największa wyszukiwarka internetowa – zaraz po Google – i obowiązują tam podobne zasady pozycjonowania. Zatem tworząc tytuły filmów oraz opisy warto kierować się zasadami SEO, a więc dopasować je do algorytmów wyszukiwarki.

Oprócz tytułu, równie ważna jest miniaturka filmu. Domyślnie YouTube wybiera losową klatkę z wideo, ale zwykle nie jest ona atrakcyjna dla widza. Warto zatem wykorzystać to, że możemy tę miniaturkę zmienić na dowolny, wybrany przez nas obraz. Jaka powinna być idealna miniaturka filmu na YouTube?

  • podobnie jak tytuł, także miniaturka filmu musi odpowiadać treści – w przeciwnym wypadku ryzykujemy tym, że widz poczuje się oszukany i bardzo szybko przestanie oglądać nasz film;
  • miniaturka powinna zachęcać użytkowników do obejrzenia całości wideo;
  • okładka filmu na YouTube musi być wyraźna dla użytkowników komputerów stacjonarnych jak i osób korzystających z telefonów komórkowych.

Po wgraniu filmu, YouTube proponuje trzy różne miniaturki – zazwyczaj nie są one szczególnie zachęcające do dalszego oglądania.

ustawianie-miniaturki-min

 

Kiedy klikniemy przycisk „Niestandardowa miniaturka” możemy wybrać własny obraz, lub wybrany przez siebie kadr, który dodatkowo można uatrakcyjnić napisami lub innymi elementami graficznymi (np. logiem).

youtube-ustawianie-miniaturki-min

 

Grupuj filmy w playlisty

Aby zwiększyć czas oglądania na YouTube, warto zastanowić się nad grupowaniem filmów w playlisty. Odpowiednio skonstruowana lista pozwala nie tylko na przedstawienie użytkownikom naszych najciekawszych filmów, ale również zachęci ich do obejrzenia pozostałych treści. Tak samo jak w przypadku wideo – w playlistach także istotne są odpowiednie tytuły oraz opisy, które zachęcają do oglądania.

YouTube umożliwia dodanie na końcu każdego filmu tak zwanej karty końcowej. Dzięki niej promować można nie tylko nasze pozostałe treści wideo, ale również dopasowane tematycznie playlisty. Aby dodać do karty końcowej odnośnik do listy filmów, należy włączyć wybrany przez nas film i kliknąć ikonę „Ekran końcowy i adnotacje”.

ekran-koncowy-min

 

Kolejnym krokiem jest wybranie elementu, który chcemy promować na końcu wideo – w naszym przypadku będzie to wcześniej utworzona playlista.

promowanie-playlisty-min

 

Stosuj karty oraz adnotacje w filmach

Kolejnym sposobem, który może zwiększyć czas oglądania filmów na YouTube jest dodawanie do treści wideo kart. Jeszcze niedawno twórcy wideo mogli dodawać również adnotacje, jednak Google z początkiem maja rezygnuje z tej funkcjonalności – o czym pisaliśmy w tym miejscu.

To, co jest zaletą stosowania kart, to możliwość ciągłego angażowania widza. Karty sprawiają, że podczas oglądania filmu możemy proponować użytkownikom inne, powiązane tematycznie treści wideo.

 

Dowiedz się, co interesuje widzów

Jak zwiększyć czas oglądania na YouTube? Przede wszystkim konieczne jest tworzenie filmów, które widzowie będą chcieli oglądać. Aby dowiedzieć się, co interesuje użytkowników, możesz wykorzystać… wyszukiwarkę na YouTube. Po wpisaniu fragmentu frazy zostają wyświetlone podpowiedzi:

youtube-propozycje-min

 

Oczywiście nie są one przypadkowe, a odzwierciedlają to, co najczęściej wyszukują użytkownicy na portalu. Warto zapisać te sugestie i wykorzystać je np. jako tematy oraz tytuły filmów.

Jeśli będziemy tworzyć filmy, które są odpowiedzią na problemy użytkowników, z pewnością będą one częściej oglądane oraz zwiększy się ich łączny czas oglądania.

 

Video marketing – strategia wspierająca sprzedaż w sklepie internetowym

Jeśli wiemy zatem w jaki sposób utrzymać uwagę odbiorcy podczas oglądania naszych filmów, warto wiedzieć, jakie rodzaje wideo najlepiej mogą zwiększyć sprzedaż w eSklepie – pisaliśmy o tym w tym miejscu. Zachęcamy także do przeczytana naszego poradnika – znajdującego się tutaj – na temat tego jakich błędów należy unikać podczas stosowania wideo w strategii marketingowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *