Firma Google wciąż udostępnia swoim użytkownikom nowe usługi. Część z nich przydatna jest dla osób, które na co dzień korzystają z sieci, jednak wiele z nich przydatnych jest również dla przedsiębiorców, którzy chcą zaznaczyć swoją obecność w Internecie lub rozwinąć biznes.

Z usług takich warto wymienić chociażby służący do tworzenia i zarządzania reklamami w wyszukiwarce Google AdWords (z niedawno odświeżonym wyglądem i nowymi funkcjami) oraz Google Moja Firma, czyli stale rozwijana o nowe możliwości wizytówka dla przedsiębiorstw lokalnych oraz tych działających on-line.

Kolejna nowość w ofercie Google to metoda płatności, dzięki której zakupy na urządzeniach mobilnych będą mogły przebiegać niemal bez zakłóceń. Jak działa Pay with Google?

 

Zakupy w przy pomocy telefonu komórkowego

Klienci, którzy korzystają ze sprzętów mobilnych do przeglądania oferty sklepów internetowych chwalą sobie ich zalety, jakimi jest możliwość szybkich oraz spontanicznych zakupów o dowolnej porze i w wybranym przez siebie miejscu (np. podczas poruszania się komunikacją miejską).

Poważnym problemem bywa jednak niedostosowanie strony sklepu do niewielkich rozmiarów ekranu telefonu, utrudniona nawigacja lub skomplikowany i długotrwały proces finalizacji zakupu – wymagający wypełniania wielu formularzy z danymi adresowymi czy w końcu danych do płatności.

Często płatność za zakupy na telefonie wiąże się z przełączaniem pomiędzy przeglądarką a aplikacją banku lub przepisywaniem kodu potwierdzającego przelew wysyłanego SMS-em. Ścieżka mobilnego klienta w celu sfinalizowania transakcji może być zawiła, co czasem może powodować różnego rodzaju błędy, przez które nie zakończy się ona pomyślnie.

 

Pay with Google – sposób na błyskawiczną płatność

Będąc świadomym tego problemu, pracownicy firmy Google udostępnili właścicielom sklepów nowe rozwiązanie, które może znacznie usprawnić płacenie za towary w Internecie. W jaki sposób proces ten odbywa się dzięki usłudze Pay with Google?

Usługa ta wykorzystuje dane, które zapisane są na koncie użytkownika Google – jak numer karty płatniczej oraz adres zamieszkania – podane np. w czasie korzystania z usługi takiej jak Android Pay. Osoba, która skorzysta z metody Pay with Google jedynie je potwierdza na etapie finalizacji zakupu, a sama płatność jak i adres dostawy jest przesyłany do sprzedawcy – bez konieczności wypełniania żadnych formularzy.

pay with google w aplikacji
W taki sposób zakupy są opłacane w aplikacji mobilnej sklepu. Źródło: Google

 

Ta metoda płatności może być wdrożona zarówno w aplikacjach eSklepów, jak i na mobilnych stronach internetowych. Pay with Google jest obecnie wspierane w kilku sklepach oraz aplikacjach działających w różnych krajach (obecnie brak firmy z Polski), a ich listę można zobaczyć na stronie z informacją prasową.

Najważniejsza informacja to fakt, że Google nie pobiera żadnej prowizji za płatności przeprowadzone przy pomocy tej metody.

To czy i kiedy sklepy internetowe w Polsce zaczną wdrażać metodę płatności od Google zależy wyłącznie od ich właścicieli – na stronie dla deweloperów został opublikowany poradnik na temat tego udostępnić Pay with Google w swoim eSklepie.

Podobną usługą – dostępną również dla klientów z Polski – jest np. Visa Checkout, gdzie dane takie jak numer karty oraz adres dostawy należy wypełnić jedynie raz, a następnie wystarczy finalizować zakupy przy pomocy jednego kliknięcia.

 

2 odpowiedzi

  1. Niby nowe, ale wiele osób pewnie z tego skorzysta. Ciężko nie zaufać google, niezależnie od pewnych paranoicznych opinii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *