Video marketing błyszczy na marketingowej scenie infoShare

Potęga video marketingu rośnie, co niezmiennie od kilku lat potwierdzają branżowe badania. Optymistyczne prognozy wskazują, że do końca 2019 roku aż 80% ruchu w internecie będzie związane z materiałami video wykorzystywanymi w różnych platformach komunikacji.

Rzeczywistość jednak wskazuje na to, że video marketing to dla marketingowców nadal często egzotyczny owoc, o którym marzymy, jednak wydaje się niedostępny. Przed wykorzystaniem materiałów video do promocji firmy w Internecie powstrzymywać mogą różne czynniki. Należą do nich wysokie koszty realizacji video marketingu związane z zatrudnieniem pracowników oraz zakupem sprzętu do nagrywania. Częstą wątpliwością jest także skuteczność video marketingu i brak wiedzy związanej z możliwościami jej mierzenia. Właściciele marek często obawiają się także długiego czasu oczekiwania na efekty.

Czy jednak słusznie te obawy powinny nas powstrzymywać? Czy faktycznie dobrze realizowany marketing jest w stanie wynieść nas nad konkurencję?

Obecnie, marketing internetowy polega na ciągłym zaskakiwaniu odbiorcy. Wymaga to od marketerów i firm ciągłej gotowości do zmian i podążania za potrzebami klientów. To właśnie dlatego tak ważne jest monitorowanie zachowania użytkowników Internetu, a zatem naszych potencjalnych klientów. Dostosowanie swojej komunikacji do zwyczajów klienta pozwala na zdecydowane zwiększenie skuteczności.

 

Jak zatem zwiększyć swoją skuteczność obserwując klienta?

Video marketing, jego skuteczne wykorzystanie, a także sposoby dotarcia do klienta w ramach content marektingu, to tylko niektóre tematy poruszone podczas konferencji infoShare 2018 w Gdańsku. Temu tematowi były poświęcone m.in. wystąpienia Chrisa Kubby’ego (Video Marketing: How not to suck at it), czy Kamila Bolka (YT vs FB: czyli kanał na YouTube nowym fan pagem).

O czym zatem warto pamiętać?

Stworzenie interesującego materiału, który będzie stanowił wartościową wiedzę dla odbiorcy.
Należy pamiętać, że to właśnie odbiorcy ma służyć stworzony przez nas content, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że film prezentujący ofertę firmy będzie miał mniejszą skuteczność niż video poradnikowe.

 

Wykorzystanie opisów i tagów w swoich video.
Właściwe oznaczenie swoich filmów pozwala na odnalezienie materiału przez osoby, które go poszukują.

 

Wyróżnienie się na tle innych już dostępnych materiałów video na dany temat.
Ze względu na liczbę bodźców „atakujących” użytkowników internetu w każdej sekundzie korzystania z niego, kluczowe jest zatrzymanie ich uwagi. Jeśli chcemy uzyskać ten efekt za pomocą video z pomocą przychodzi przede wszystkim ciekawy tytuł, ujmujący temat w innowacyjny sposób. Pomocne w osiągnięciu tego celu są także przyciągające wzrok miniatury, czy wyróżniające się opisy.

 

Utrzymywanie uwagi podczas całego materiału video.
Najczęściej powtarza się, że video, aby być najbardziej skuteczne, powinno trwać 9-15 minut. Warto jednak pamiętać, że film będzie oglądany przez jego odbiorców tak długo, jak długo będzie przez nich uznawany za interesujący i wartościowy. Oczywiście należy pamiętać o dostosowaniu długości do specyfiki określonego kanału promocji, w których dane video wykorzystujemy. Żeby ułatwić odbiorcom oglądanie ze zrozumieniem można wykorzystać podział filmu na segmenty czy części (jak rozdziały w książce).

 

Dywersyfikacja korzyści z każdego video.
Przygotowanie dobrego materiału video wymaga czasu i zaangażowania. Z tego względu raz nagrany film należy wykorzystać na możliwie wielu platformach komunikacji. Należy jednak pamiętać o dostosowaniu jego parametrów (takich jak długość czy format) do wymagań danego kanału. Raz nagrane video może dystrybuować w wielu kanałach, takich jak m.in. YouTube, Facebook, Instagram, blog, Snapchat, Podcast, LinkedIn, strona internetowa, mailing, komunikacja wewnętrzna w firmie itd.).

 

Miarą sukcesu jest skuteczność.
O ile skuteczność działań w ramach video marketingu może być przez niektórych oceniana przez pryzmat liczby odtworzeń video, liczby komentarzy czy reakcji, które generuje, to należy pamiętać, że najważniejszym parametrem jest odniesienie założonego przez nas celu. W realnym świecie nie należy oczekiwać, że pojedynczy film obróci cały nasz marketing do góry nogami. Do tego niezbędna może być bardziej rozbudowana strategia działania. Celem może być wówczas dokonanie sprzedaży, pozostawienie danych osobowych, zasilenie listy remarketingowej czy wejście do leja sprzedażowego. Właśnie dlatego tak ważne jest ciągłe monitorowanie działania nie tylko określonego filmu, ale także całej kampanii czy leja sprzedażowego, wykorzystującego video jako jeden ze swoich elementów.

 

3 odpowiedzi

  1. Trzeba jednak pamiętać, że mnóstwo ludzi nie lubi czerpać informacji z materiałów video i dobrze jest zamieścić transkrypt lub tekstową wersję. Sam do takich ludzi należę i po prostu wolę możliwość szybkiego przeskanowania treści.

    1. Cześć Rafał! Dzięki za komentarz. Masz rację, dobrze dać odbiorcom wybór, czyli dostosować się do tego w jaki sposób to oni wolą odbierać treści, zamiast skupiać się na sobie i preferowanych przez nas metodach dotarcia. 🙂 Transkrypcje, o których napisałeś to świetny sposób na wypośrodkowanie!
      Jeśli na stronie dostępny jest zarówno tekst jak i video, to zgodnie ze statystykami, 72% odbiorców wybierze odtworzenie video (za HubSpot). Co nie zmienia oczywiście faktu, że o te 28% także należy zadbać 🙂

  2. Tak naprawdę właściciele firm uważają video marketing jako coś nie na wyciągnięcie ręki a raczej temat tabu. Twierdzą, że to nie dla nich i lepiej zostać w swojej strefie komfortu i się nie angażować, bo przecież to dużo pracy, poświęconego czasu i środków. A tak naprawdę, jeśli się dobrze podejdzie do tematu to dobrą kampanią video można zyskać zyskać więcej niż za pomocą wszystkich innych środków razem wziętych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *