Przebudowane niemal od zera Studio Twórców YouTube zapowiedział już w czerwcu 2017 roku. Oprócz zmiany nazwy (na YouTube Studio) oraz wyglądu (nawiązującego do Material Design), Studio zyskało kilka nowych funkcji, z których niedługo będą mogli korzystać wszyscy użytkownicy serwisu.

 

YouTube Studio Beta – jak włączyć?

Obecnie nowa strona do zarządzania filmami oraz całym kanałem dostępna jest w wersji beta i aby zacząć jej używać, należy ręcznie ją włączyć. Odpowiedni przycisk znaleźć można w aktualnym Studio Twórców, po lewej stronie na samym dole:

youtube-studio-beta

 

Panel główny oraz nowe dane dotyczące wyświetleń

YouTube zapowiada, że już wkrótce udostępni wszystkim użytkownikom szereg nowych funkcji w YouTube Studio. Jedną z nich jest tak zwany „Panel główny” (z ang. Dashboard). W miejscu tym znajdować się będą wszystkie najbardziej istotne informacje o samym kanale jak i o tym, jak radzą sobie opublikowane na nim filmy.

youtube-studio-dashboard

 

Twórcy mogą podejrzeć statystyki ostatniego dodanego na kanał filmu (wyświetlenia, komentarze itp.) w porównaniu do materiałów opublikowanych wcześniej. Dodatkowo na tym ekranie widoczne jest podsumowanie statystyk całego kanału, wskazówki dotyczące tego, jak zwiększyć widoczność filmów lub czas ich oglądania oraz sekcja z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi serwisu YouTube (np. nowe funkcje).

Panel główny można porównać do podobnego rozwiązania, które zostało wprowadzone w narzędziu Google Analytics.

Odświeżony wygląd oraz nowa strona główna to nie jedyne nowości. YouTube zapowiedział również pojawienie się nowych wskaźników, do których dostęp będą mieli twórcy. Dane te to:

  • Wyświetlenia miniatur – wskazywać będą liczbę wyświetleń miniatury filmów na stronie głównej YouTube, w wynikach wyszukiwania oraz w pozostałych miejscach serwisu (z wyłączeniem wideo umieszczonych na stronach zewnętrznych).
  • Źródła wizyt dla wyświetleń – pokażą miejsca, gdzie widzowie mogli zobaczyć miniatury filmów.
  • Współczynnik klikalności wyświetlonych miniatur (CTR) – stanowić będzie odsetek wyświetleń miniaturek filmów, które zakończone były kliknięciem użytkownika.
  • Unikalni widzowie – pokazuje szacunkową liczbę wyświetleń filmu we wskazanym okresie. Wyświetlenia przez jednego użytkownika dokonane na telefonie, komputerze czy powtórki są liczone jako jedno obejrzenie danego wideo.

 

Nowe wskaźniki mogą być niezwykle przydatne do tego, aby np. zmierzyć jak duży wpływ mają niestandardowe miniaturki przy filmach na to, czy widzowie zdecydują się w nie kliknąć i obejrzeć całe wideo.

 

Jak wrócić do starego Studia Twórców?

Aktualnie w nowym Studio brakuje wielu istotnych elementów, takich jak zarządzanie playlistami czy opcje służące dostosowywaniu kanału.

youtube-studio-braki

 

W każdej chwili zatem YouTube umożliwia powrót do poprzedniego widoku – wystarczy wybrać odpowiednią opcję lub kliknąć link znajdujący się w sekcji „Brakuje niektórych funkcji”.

YouTube zapowiada, że w przeciągu najbliższych tygodni nowe Studio będzie domyślnie dostępne dla każdego użytkownika, a wszystkie nowe funkcje po pewnym czasie pojawią się również w „starym” Studio Twórców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *