Wielu twórców w Internecie jest wspieranych przez swoich fanów – działania te przyjmują formę darmowej „promocji” (udostępnieniem ich pracy w mediach społecznościowych) czy formę finansową, co umożliwia rozwój, zakup nowego sprzętu, a czasem nawet całkowite poświęcenie się swojej internetowej pasji i zrezygnowanie z pracy.

Ten ostatni rodzaj wsparcia mogą udzielić fani swoim ulubionym twórcom wideo – sponsorowanie kanałów na YouTube właśnie zostało udostępnione niektórym użytkownikom.

 

Sponsoruj twórców wideo na YouTube

Dotychczas możliwość finansowego wspierania ulubionych youtuberów była dostępna w osobnym serwisie YouTube Gaming, różniącym się od „standardowego” YouTube jedynie tematyką – związaną z grami.

W tym przypadku sponsorowanie polega na wysyłaniu danemu twórcy z góry ustalonej, comiesięcznej kwoty pieniędzy. Korzyści zyskują obie strony – twórca finanse na dalsze prowadzenie kanału i jego usprawnienie, a użytkownik dodatkowe przywileje, np. wcześniejszy dostęp do wybranych materiałów.

Od niedawna również część twórców w „standardowej” wersji YouTube zyskała dostęp do możliwości włączenia sponsorowania na swoich kanałach. Trudno określić, co wpływa na wybór uczestników biorących udział w tych testach (liczba subskrybentów, „staż” w serwisie), oraz czy są one ograniczone regionalnie – można bowiem zauważyć, że z nowej funkcji korzystają też polscy youtuberzy. W takim przypadku na stronie danego kanału dostępny jest nowy przycisk „Sponsoruj”:

sponsoruj

 

Widoczny jest on również w aplikacji mobilnej YouTube:

sponsoruj-yotutube-mobile

 

Po kliknięciu przycisku pojawia się okno, w którym znajdują się najważniejsze informacje na temat korzyści dla użytkownika płynących ze sponsorowania kanału:

youtube-sponsorowanie-korzysci

 

Przede wszystkim użytkownik, który będzie wspierał finansowo twórcę, otrzyma specjalne oznaczenie przy swoim imieniu – plakieta widoczna będzie np. w komentarzach pod filmami czy podczas czatu na żywo na YouTube.

Kolejne korzyści ustala samodzielnie właściciel kanału – w powyższym przypadku jest to dostęp do transmisji na żywo lub wpisów w zakładce „Społeczność” dostępnych tylko dla osób wspierających twórcę.

Miesięczna kwota, którą może płacić sponsor kanału jest stała i nie można jej zmienić. Różni się ona też w zależności od kraju – w przypadku Polski jest to 15 złotych.

Warto zaznaczyć, że możliwość wspierania twórców internetowych nie jest nowa, ponieważ istnieją różne serwisy o bardzo zbliżonym sposobie działania – użytkownicy zobowiązują się wpłacać co miesiąc ulubionemu twórcy pewną kwotę, w zamian za dodatkowe korzyści. Bardzo chętnie korzystają z nich szczególnie właściciele kanałów na YouTube – sztandarowym przykładem takiego serwisu jest np. Patronite.

 

Jedna odpowiedź

  1. Pomysł ogólnie jest bardzo fajny. Szkoda tylko, że nie można samemu wybrać kwoty jaką chce się wspierać. 15 zł to jednak sporo, zwłaszcza jeśli ktoś ma kilku ulubionych twórców, których chciałby wesprzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *