Co wpływa na to, jakie reklamy wyświetlane są użytkownikom wyszukiwarki Google? Są to oczywiście odpowiednio dobrane przez twórców reklam frazy, zwane też słowami kluczowymi. Mechanizm ich działania przypomina nieco pozycjonowanie stron w oparciu o określone słowa czy wyrażenia, jednak w przypadku reklam w wyszukiwarce mamy do czynienia z tak zwanym dopasowaniem fraz.

Wybór odpowiedniego dopasowania słów kluczowych decyduje o tym, czy określona reklama wyświetli się użytkownikowi po wpisaniu hasła w wyszukiwarce. Dzięki temu – decydując się na dopasowanie bardziej ogólne – reklama pojawi się większemu gronu odbiorców lub – w przypadku bardziej ścisłego dopasowania – węższej grupie użytkowników.

 

Dopasowania słów kluczowych w Google Ads

Do dyspozycji reklamodawców oddanych zostało kilka opcji, pozwalających na sprecyzowanie fraz kluczowych związanych z reklamami Google:

 

Dopasowanie przybliżone

Najbardziej podstawowa opcja, która polecana jest reklamodawcom chcącym trafić do jak największej liczby odbiorców. Reklama będzie wyświetlana nawet wtedy, kiedy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę hasło będące synonimem lub wyrazem bliskoznacznym naszego głównego słowa kluczowego. Przykładem może być fraza „naprawa agd„, gdzie system może wyświetlić reklamę np. na frazę „najlepsze serwisy agd„, gdzie „naprawa” została zamieniona przez Google na „serwis”.

Ważne, by przy wpisywaniu fraz w tym dopasowaniu, nie dodawać żadnych znaków w tylu ” „, + czy [ ]. Podsumowując, dopasowanie przybliżone nie jest rekomendowane, gdyż w zasadzie nie mamy żadnej kontroli nad słowami kluczowymi.

 

Modyfikator dopasowania przybliżonego

Wybierając słowa kluczowe do reklamy Google, istnieje też możliwość zastosowania modyfikatorów, poprzez dodanie do frazy znaku „+”. Sprawia to, że reklama pojawia się za każdym razem, gdy użytkownik wpisze w wyszukiwarkę hasło zawierające wybrane przez nas wcześniej słowo kluczowe – jednak nie może ich samodzielnie zmienić, tak jak w przypadku dopasowania przybliżonego. Jednak dopisując do fraz plus („+kurtki” i „+męskie”), treść sponsorowane wyświetli się po wpisaniu wyrażenia zawierającego te słowa. System może jednak zmieniać kolejność fraz w zapytaniu oraz dodawać inne słowa pomiędzy, czyli wyświetlimy się np. na „najlepsze w poznaniu serwisy specjalizujące się w naprawie agd”.

 

Dopasowanie do wyrażenia

Pisownia w tym dopasowaniu polega na wpisaniu frazy w „”. Słowo kluczowe jest „trzonem”, którego system Google nie może modyfikować. Może natomiast dodawać frazy przed i po. W naszym przykładzie: „serwis agd”, wyświetlimy się np. na: „najlepszy serwis agd w poznaniu”, ale nie wyświetlimy się np. na „serwis w poznaniu agd” ani „agd serwis”.

 

Dopasowania ścisłe

Słowo kluczowe musi być wpisane pomiędzy znaki [ oraz ]. Ten rodzaj dopasowania wyświetla reklamę tylko po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła dokładnie takiego samego jak fraza kluczowa oraz jej bardzo zbliżonych odmian. Za przykład może posłużyć słowo kluczowe „kurtki męskie” – w przypadku dopasowania ścisłego reklama wyświetla się po wpisaniu wyłącznie wspomnianego hasła – nie są akceptowane nawet synonimy.

Z tego dopasowania należy korzystać tylko wtedy, kiedy mamy pewność, w jaki sposób klienci poszukują naszych produktów czy usług.

 

Wykluczenia

Inna podstawowa opcja związana z dopasowaniem słów kluczowych w reklamach Google. Pozwala ona na większą kontrolę nad tym, jakie treści sponsorowane wyświetlane będą w wyszukiwarce po wpisaniu określonych fraz. Przykład – fraza „usługi prawne”  oraz wykluczenie „darmowe”. Jeśli nie dodamy wykluczenia, a promujemy kancelarię świadczącą płatne usługi prawne, narażamy się na wydawanie budżetu na osoby, które poszukują darmowej pomocy.

Choć wydawać by się mogło, że wykluczanie słów kluczowych prowadzić może do zmniejszenia zasięgu reklamy, to jednak ich właściwy dobór pozwala na stworzenie reklamy, która trafiać będzie wyłącznie do osób faktycznie zainteresowanych naszymi produktami czy usługami. Pozwoli to nie tylko zwiększyć zyski, ale również zwiększyć skuteczność promocji i zmniejszyć jej całościowy koszt.

 

Ciężka praca nad stworzeniem dobrej listy fraz kluczowych, korzystając z dostępnych opcji dopasowania – zwracając szczególną uwagę na słowa wykluczające – jest zatem najprostszą receptą na skuteczną reklamę w Google! Wpisanie wszystkich fraz związanych z naszą firmą, jakie przyjdą nam do głowy, zdecydowanie nie przyniesie żadnego efektu…

Jeśli nie masz pewności, czy wybrane przez Ciebie słowa kluczowe w kampanii reklamowej są prawidłowe i zaowocują większą sprzedażą – zawsze możesz zgłosić się do specjalistów, którzy wykonają audyt, mający na celu sprawdzenie poprawności fraz w reklamach.

 

 

4 odpowiedzi

  1. Racja, przygotowanie odpowiedniej listy słów kluczowych nie ważne czy pod kątem seo czy google ads jest fundamentalną czynnością i trzeba ją wykonać dobrze. Tym bardziej, że w przypadku google ads możemy jeszcze zmarnować sporo kasy.

  2. Ja zazwyczaj ustawiam kilka reklam z różnym dopasowaniem słów kluczowych, a potem sprawdzam która opcja działa najlepiej i wyłączam reklamy najmniej efektywne. 🙂

  3. Odpowiednie dopasowanie słów kluczowych to sprawa priorytetowa, gdyż to właśnie one odpowiedzialne są za dobry efekt. Im słowa lepiej dopasowane do konkretnego klienta efekt może być lepszy. Warto więc przyłożyć się do tego w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *