Działania marketingowe w internecie nie są zarezerwowane wyłącznie dla dużych firm. Także biznesy lokalne powinny promować się w sieci, aby nie tylko zyskiwać nowych klientów, budować pozytywny wizerunek, ale także pozostawać w stałym kontakcie z tymi obecnymi – informować ich o nowościach, ważnych zmianach w działalności itp. Promowanie lokalnego biznesu to jedna rzecz, niemniej ważne jest, by wiedzieć jakich błędów unikać podczas prowadzenia takich działań marketingowych.

 

Ignorowanie mediów społecznościowych

Małe, lokalne firmy bardzo chętnie korzystają z platform społecznościowych, aby stale być w kontakcie ze swoimi klientami. W przeciwieństwie jednak do wielkich przedsiębiorstw czy korporacji, często brakuje w takich miejscach osoby, która zajmuje się wyłącznie zarządzeniem oraz monitorowaniem kanałów społecznościowych.

Efektem tego są np. pytania od potencjalnych klientów, które pozostają bez odpowiedzi, lub kiedy pojawia się ona po kilku dniach. Dobrym pomysłem na poradzenie sobie z tym problemem, jest ustawienie powiadomień, dzięki temu właściciel lokalnego biznesu będzie wiedział o pojawieniu się nowego zapytania lub komentarza na profilu od razu.

Ignorowanie takich treści w social media może prowadzić do utraty klienta, zatem nawet lokalnie działające firmy powinny monitorować kanały społecznościowe, na których są obecne.

 

Niedziałające formularze kontaktowe na stronie lokalnego biznesu

W dzisiejszych czasach często bardzo trudno znaleźć klientowi chwilę, aby w ciągu dnia zadzwonić do lokalnie działającej firmy z zapytaniem ofertowym. Wielokrotnie czynność tę odkłada się na wieczór lub na weekend, kiedy nikt już jednak nie odbierze naszego telefonu. Rozwiązaniem jest wtedy formularz kontaktowy, który zazwyczaj można znaleźć na stronie lokalnego biznesu.

Problem pojawia się, kiedy ten element witryny nie działa poprawnie. Firma taka traci klienta, ponieważ nie miał on szansy się z nią skontaktować (np. przez brak czasu na wykonanie telefonu). Dobrym pomysłem jest kontrolowanie, czy wszystkie elementy na stronie firmy działają poprawnie i w przypadku jakichkolwiek błędów – szybko je eliminować.

 

Sporadycznie sprawdzana skrzynka e-mail

Nawet jeśli formularz kontaktowy na stronie nie działa, potencjalny klient nie ma czasu na wykonanie telefonu, to zwykle witryna lokalnej firmy zawiera również tradycyjny adres e-mail. Częstym błędem lokalnych biznesów jest to, że skrzynka e-mail jest sprawdzana bardzo sporadycznie – zupełnie jak w przypadku monitoringu kanałów społecznościowych.

Obecnie bardzo dużo osób preferuje właśnie kontakt elektroniczny, rezygnując na jego rzecz z kontaktu telefonicznego. W zależności od typu klienta, dla niektórych rozmowa telefoniczna jest mniej wygodna od napisania maila czy wiadomości na portalu społecznościowym.

Dlatego właśnie właściciele lokalnych firm powinni być świadomi tego, że ich potencjalni lub obecni klienci mogą się z nimi skontaktować właśnie poprzez e-mail. Nie należy zatem ignorować tej metody kontaktu i stale sprawdzać skrzynkę mailową.

 

Brak wizytówki w Google

Właściciel największej wyszukiwarki na świecie udostępnił dla lokalnych przedsiębiorców (i nie tylko) całkowicie darmowe narzędzie Google Moja Firma. Służy ono do tworzenia wizytówek, które wyświetlane są w wynikach wyszukiwarki.

Jest to doskonały i prosty sposób na promowanie lokalnego biznesu! Warto więc z niego korzystać – dzięki czemu nie tylko wzrasta widoczność firmy w sieci, ale także pozwala na przedstawienie użytkownikom najważniejszych informacji na temat danego biznesu – adresu, danych kontaktowych, godzin otwarcia i innych.

Nawet jeśli firma działające lokalnie posiada taką wizytówkę, to częstym błędem jest brak aktualizacji informacji tam zawartych. Zazwyczaj osoby, które chcą sprawdzić np. godziny otwarcia pobliskiej firmy, sprawdzają te informację wyłącznie w wyszukiwarce Google i rzadko kiedy porównują je z godzinami otwarcia zawartymi na stronie firmy.

Więcej o samym narzędziu Google Moja Firma poczytać można w tym artykule. Porady na temat tego, jak zoptymalizować wizytówkę, by była ona jak najbardziej efektywna i przydatna dla użytkowników znajdują się tutaj.

 

3 odpowiedzi

  1. Powyższe błędy sugerują raczej, że właściciela w ogóle nie interesuje promowanie biznesu i nie zajmuje się tym tematem, szczególnie biorąc pod uwagę sprawdzanie skrzynki pocztowej. Nie są to więc według mnie błędy przy promowaniu lokalnego biznesu, lecz kompletna ignorancja internetu.

  2. Zgodzę się z kolegą wyżej. To jest ignorancja względem samego siebie i swojej pracy. Ja np. jak już ruszyłem ze swoim biznesem to pierwsze co to zainwestowałem w odpowiednie oznakowanie firmy – szyldy reklamowe, jakieś bannery, reklamy zewnętrzne i na budynku i wiele innych. Stwierdziłem, że jak coś robić to na maksa dlatego wynająłem Grupę Reklamową RedEye, która od a do z zajęła się reklamą mojego biznesu – stworzyli i zamontowali:) jak dla mnie to się nazywa promowanie biznesu!

  3. Cały problem polega na tym, że większość właścicieli firm lokalnych nie wierzy w internet i ich skuteczność, poprzez co, są mało zainteresowani reklamą w internecie. Właściciele tych firm są z dawnych czasów i nie widzą jakie korzyści daje lokalna reklama internetowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *