Zdjęcie w tle na Facebooku  jest pierwszą rzeczą, którą widzi osoba wchodząca na nasz fanpage, zatem jest to doskonały sposób na przyciągnięcie uwagi użytkowników krótko po tym, jak odwiedzi ona naszą stronę. Warto zatem wiedzieć, jak dodać taki obraz na fanpage i jaki powinien być aktualny rozmiar zdjęcia w tle na Facebooku.

 

Wymiary zdjęcia w tle na Facebooku

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej – rozmiar zdjęcia w tle na Facebooku. Trzeba pamiętać, że gigant społecznościowy zmienia te zasady co jakiś czas, zatem warto być na bieżąco. Aktualnie wymiar zdjęcia w tle na Facebooku (dla fanpage’a) to 820 na 312 pikseli. Jest to rozmiar dla komputerów stacjonarnych oraz laptopów.

wymiary-zdjecia-w-tle-dekstop-min

 

Na urządzeniach mobilnych optymalny rozmiar zdjęcia w tle to 640 na 360 pikseli.

wymiary-zdjecia-w-tle-na-facebooku-mobile-min

Warto pamiętać, że wymiary różnią się w zależności od urządzenia i Facebook automatycznie przycina zdjęcie w tle. Zatem nie trzeba obawiać się, że obraz w tle dostosowany do komputera będzie rozciągnięty na telefonie, co niekorzystnie wpłynie na jego jakość.

Podane wymiary określają rozmiar ramki, w której wyświetlane będzie zdjęcie w tle. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać obraz wyższy niż 312 lub 360 pikseli, ponieważ możliwa jest późniejsza zmiana jego położenia. Trzeba pamiętać, że zdjęcie w tle dodane na komputerze będzie na telefonie przycięte z lewej i prawej strony. Warto mieć to na uwadze podczas projektowania zdjęcia w tle, ponieważ część obrazu może być niewidoczna dla użytkowników mobilnych.

Skoro mowa o jakości, to należy pamiętać o tym, aby zdjęcie w tle na Facebooku nie było poddane zbyt dużej kompresji. Portal społecznościowy sugeruje użycie pliku w formacie .JPG, który ma mniej niż 100 kilobajtów. Jeśli jednak planujemy dodać zdjęcie w tle, które posiada tekst lub logo – warto zapisać taki plik w formacie .PNG, dzięki czemu unikniemy tak zwanych „artefaktów”, czyli inaczej mówiąc zniekształceń na obrazie.

 

Jak dodać zdjęcie w tle na Facebooku?

Jest to czynność niezwykle prosta i nie powinna nikomu sprawić problemu. Bardzo podobnie wygląda ona zarówno podczas korzystania z przeglądarki komputerowej jak i urządzenia mobilnego. Aby ustawić zdjęcie w tle korzystając z komputera stacjonarnego wystarczy zalogować się do swojego fanpage’a i najechać kursorem na ikonę aparatu, która wyświetla się na dotychczasowym zdjęciu w tle. Klikamy „Zmień zdjęcie w tle„, a następnie wybieramy plik, który znajduje się na naszym dysku.

jak-dodac-zdjecie-w-tle-desktop-min

 

W przypadku gdybyśmy chcieli zmienić zdjęcie w tle na Facebooku na telefonie komórkowym, to metoda jest bardzo podobna – dotykamy ikony ołówka, a później wybieramy obraz, który wcześniej wgraliśmy na swoje urządzenie.

jak-dodac-zdjecie-w-tle-mobile-min

 

O czym jeszcze warto wiedzieć w przypadku zdjęć w tle na Facebooku?

Przede wszystkim należy być świadomym tego, że w przeciwieństwie do profili prywatnych na Facebooku, na fanpage’u fotografia profilowa nie zasłania zdjęcia w tle.

Nie oznacza to jednak, że można swobodnie wykorzystać całą przestrzeń obrazu w tle. Z racji tego, że wymiar zdjęcia w tle na Facebooku dla telefonów komórkowych jest inny, trzeba cały czas kontrolować to, w jaki sposób jest ono na smartfonach wyświetlane i czy nie są przycinane ważne informacje, jak np. fragment logo firmy. Pamiętajmy, że można zmienić pozycję zdjęcia w tle, jednak tylko w orientacji pionowej. Dla pewności lepiej nie umieszczać ważnych informacji po prawej i lewej stronie obrazu.

5 odpowiedzi

  1. warto dodać że ciężko czasem zmieścić się w 100kb, zwłaszcza gdy grafika jest bogata w szczegóły i kolorowa. wówczas FB kompresuje nasze pliki i wygląda to czasem strasznie… szczególnie na kanale R, czyli na czerwonych elementach grafiki. Zamiast kombinować jak się zmieścić w 100kb i jakim kolorem zastąpić kolor czerwony można zrobić naszą grafikę dwa raz większą czyli zamiast 820×312 zrobić 1640×624 px. kompresja wówczas zostanie zastosowana ale jej skutki będą mniej widoczne

  2. Witam
    Mam problem z umieszczeniem zdjęcia w tle. Wrzucam je na komputerze , wszystko ładnie dopasowane a wchodząc na tablet czy smarfon jest ono znacznie przycięte. Jak temu zaradzić. Tak mi zaprojektowano logo i tło że wlasnie najważniejsze informacje mam z prawej i lewej strony , czyli wszystko obcięte.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *