Osoby, które dopiero rozpoczynają prowadzenie sklepu internetowego i nie planują na samym początku inwestować w profesjonalny sprzęt fotograficzny, również mogą wykonywać dobrze wyglądające zdjęcia produktowe. Jak tego dokonać? Wystarczy do tego odrobina umiejętności, kilka dostępnych dla każdego przedmiotów oraz… telefon komórkowy. W jaki sposób zrobić dobre zdjęcie tylko przy użyciu smartfona?

 

Profesjonalne zdjęcie produktowe zrobione smartfonem

Obecnie dostępne na rynku telefony komórkowe posiadają odpowiednie podzespoły (soczewki, matryce), które pozwalają na wykonanie zdjęć wysokiej jakości. Dlatego też smartfony coraz częściej zastępują użytkownikom tradycyjne aparaty kompaktowe i mogą być również wykorzystywane do robienia zdjęć produktowych.

Trzeba jednak poznać kilka wskazówek, które umożliwią wykonanie profesjonalnie wyglądającej fotografii produktowej za pomocą telefonu.

 

Oświetlenie

Podobnie jak w przypadku profesjonalnej sesji zdjęciowej, najważniejszym elementem procesu wykonywania fotografii produktów przy użyciu telefonu jest oświetlenie. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie jego natężenie oraz stały kolor. Pozwoli to przedstawić produkt na zdjęciu wyraźnie i w taki sposób, w jaki widzimy go w rzeczywistości.

Więcej o oświetleniu można dowiedzieć się w poprzednim odcinku wywiadu z Weroniką Burchart z Fast White Cat w tym miejscu.

 

Miejsce i tło

Również istotne jest to, gdzie wykonujemy zdjęcia produktowe za pomocą smartfona. Nie mogą to być miejsca ciemne, lub takie, gdzie tło będzie odwracało uwagę odbiorcy od przedmiotu. Jako tło najlepiej sprawdzają się jasne kolory, które stanowić będą kontrast pomiędzy fotografowanym produktem.

Ciekawym pomysłem jest np. użycie odpowiedniego krzesła w białym kolorze – takiego jak na poniższym przykładzie:

zdjecie-krzeslo-min

 

Stabilność

Aby uzyskać przy pomocy telefonu komórkowego dobrze wyglądające zdjęcie produktu, ważne jest także „unieruchomienie” smartfona. Podobnie jak w przypadku używania statywu do lustrzanki, zapobiega to poruszeniom i pozwala na uzyskanie ostrego obrazu. Nie jest polecane wykonywanie zdjęć produktowych za pomocą telefonu „z ręki”.

W celu nadania smartfonowi stabilności można użyć specjalnych przystawek i uchwytów do tradycyjnych statywów, które utrzymują telefon w stałej, nieruchomej pozycji. Z powodzeniem jednak sprawdzą się także inne przedmioty, o które można oprzeć smartfon – np. kubek.

zdjecie_wykonane_smartfonem0-min

 

Pomysł na zdjęcie

Nie sprzęt jednak robi zdjęcia, a człowiek. Dlatego aby nadać fotografiom produktowym ciekawy charakter, ważny jest także odpowiedni pomysł. To w jaki sposób przedstawimy produkt na zdjęciu zależy od naszej inwencji i skutkować może atrakcyjną, przyciągającą wzrok fotografią.

Jak widać, wystarczy trochę pracy i można zrobić bardzo dobre zdjęcie tylko przy użyciu smartfona. Oczywiście sprzęt ten nie zastąpi całkowicie profesjonalnej lustrzanki, jednak na samym początku działalności sklepu internetowego telefon komórkowy może okazać się w zupełności wystarczający do robienia poprawnych zdjęć produktowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *