Nowoczesne metody płatności znacznie przyspieszają i ułatwiają dokonywanie zakupów – zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Czy jednak Polacy uważają je za bezpieczne? Jak chętnie płacimy telefonem lub zbliżeniowo i czy gotowi jesteśmy na kolejne nowinki technologiczne w tej kwestii?

 

Digital Payments Study 2017

Firma Visa – międzynarodowy operator kart płatnicznych – przeprowadził w 2017 roku w kilku krajach europejskich (również w Polsce) badanie dotyczące metod płatności. Niedawno opublikowany został raport z którego wynika, że mieszkańcy Polski są bardzo optymistycznie nastawieni do nowoczesnych sposobów płatności. Szczególnie przypadły nam do gustu płatności zbliżeniowe: skorzystało z nich 86% ankietowanych z naszego kraju – wynik ten podniósł się dodatkowo o 5 punktów procentowych w porównaniu do roku ubiegłego.

Osoby płacące zbliżeniowo są o wiele bardziej przychylne do zarządzania swoim kontem bankowym przy pomocy telefonu (71% odpowiedzi). Zdecydowana większość zwolenników płacenia zbliżeniowo (90%) zaznacza również, że bardzo chętnie w ciągu najbliższych lat zapłaci za zakupy telefonem, o ile zagwarantowane będzie większe bezpieczeństwo takich transakcji (np. odciskiem palca).

Wśród „zbliżeniowców” panuje też przeświadczenie, że płacenie przy pomocy telefonu jest bezpieczniejsze oraz znacznie wygodniejsze (kolejno 47 i 63% odpowiedzi) – opinie te również poprawiły się względem roku poprzedniego.

 

Czy biometria jest bezpieczna?

Wspomnieliśmy już, że ankietowani z Polski chętnie wykorzystaliby telefon do płacenia, jednak potrzebują oni gwarancji tego, że transakcja taka będzie odpowiednio zabezpieczona. Spore zaufanie płacących zyskuje biometria (83%), a więc zabezpieczenie polegające na potwierdzaniu płatności odciskiem palca lub skanem tęczówki oka. Ponownie utrzymuje się trend wzrostowy, ponieważ wynik ten wzrósł o ponad 23% w porównaniu z poprzednią edycją badania.

Autorzy badania przewidują, że sytuacja płatnicza w Polsce z biegiem czasu będzie coraz lepsza i coraz więcej osób zdecyduje się korzystać z nowoczesnych metod płacenia za produkty – zarówno on-line jak i off-line. Na prognozowany wzrost popularności płatności mobilnych z pewnością wpłynie też to, że w naszym kraju na dobre „zadomowiły” się metody zbliżeniowe, które uważane są za bezpieczne i wygodne.

Z pewnością rozwój nowoczesnych metod płatności – a szczególnie mobilnych – pozytywnie wpłynie również na segment e-commerce. Dzięki temu klienci eSklepów nie będą musieli wykonywać dodatkowych kroków – takich jak logowanie się na stronę banku, wypełnianie danych do przelewu, wpisywanie numeru karty – w celu sfinalizowania transakcji, a wystarczy płatność mobilna potwierdzona odciskiem palca. Bezpiecznie i szybko – to dla mobilnych e-konsumentów jest najważniejsze.

 

2 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *