Obecnie założenie i prowadzenie strony internetowej jest na wyciągnięcie ręki dla niemal każdego. Technologia pozwala na tworzenie atrakcyjnych wizualnie witryn bez znajomości kodu – wszystko to z pomocą narzędzi takich jak np. platforma WordPress, która niedawno została zaktualizowana do piątej wersji. Szczególnie wyróżnioną nowością jest nowy edytor tekstu, który pozwala na łatwe pisanie, ale także formatowanie treści na stronie.

Nowy edytor treści w WordPress – Gutenberg

Wymowna nazwa nowego edytora tekstu wskazuje również, że mamy do czynienia z niemałą rewolucją w sposobie, w jaki dotychczas tworzone były treści pisane na WordPressie. Od 5 wersji tego CMS-a użytkownicy zyskują dostęp do „blokowego” edytora treści. Na czym polega zasada jego działania?

Korzystając z Gutenberga do dyspozycji oddane nam zostają poszczególne „bloki”, które można umieszczać na stronie, a następnie wypełniać je treściami. Dostępne są oczywiście bloki tekstowe, z grafikami, galeriami, ale także kolumny, przyciski czy widgety umożliwiające np. szybkie dodanie filmu z zewnętrznego źródła.

wordpress-gutenberg1

Każdy z bloków posiada własny panel z opcjami, które pozwalają jeszcze bardziej zmodyfikować wygląd jego zawartości.

wordpress-gutenberg2

Co bardzo istotne – nowy edytor pozwala na żywo zobaczyć, jak będzie się prezentowała gotowa strona, zatem nie ma już konieczności zapisywania oraz podglądania efektów naszej pracy.

Inną równie ciekawą opcją jest możliwość zapisywania stworzonych przez nas bloków (już z zawartością) do wykorzystania na później. W razie potrzeby, wystarczy wybrać taki blok z listy i umieścić go na stronie.

Nowy edytor Gutenberg można przetestować – bez aktualizowania CMS-a – na specjalnej stronie, dostępnej w tym miejscu. Aktualizacja nie ingeruje też we wpisy stworzone w wersjach poprzednich, więc teoretycznie nie powinna ona spowodować większych problemów z wyglądem treści na stronie.

Dobra wiadomość dla osób, którym mimo wszytko Gutenberg nie przypadnie do gustu – WordPress umożliwia pobranie wtyczki, która przywraca wcześniejszy edytor.

Oczywiście nowy edytor treści to nie jedyne nowości w piątej wersji WordPressa – twórcy zapewniają, że platforma działać ma zdecydowanie szybciej od poprzedniczek, a dodatkowo wyeliminowano wiele błędów oraz luk w bezpieczeństwie. Warto pamiętać, że przed aktualizacją WordPressa wskazane jest wykonanie kopii zapasowej całej strony, która pozwoli przywrócić ją w razie ewentualnych problemów.

Jedna odpowiedź

  1. Ten nowy edytor podobno jest bardzo fajny, jednakże ja jeszcze czekam z jego wdrożeniem. Ponoć niektóre wtyczki nie są jeszcze przystosowane do tego i jeśli Wasze strony zbudowane są w oparciu o inne wtyczki, które nie są zaktualizowane różnie może być z wdrożeniem nowej wersji. Zrobię to po świętach, gdyż teraz sprzedaż w sklepie jest całkiem wysoka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *