Znalezienie odpowiedniego zdjęcia lub grafiki, która uzupełni wpis na stronie może być sporym wyzwaniem – szczególnie, że nie każda fotografia może być wykorzystana do takich celów, chociażby z uwagi na prawa autorskie. Istnieje wiele witryn, które pozwalają na pobieranie darmowych zdjęć, jednak teraz WordPress.com – wiodąca platforma dla blogerów – uruchomiła własną bibliotekę fotografii, dostępną z poziomu tworzenia wpisu na stronie.

 

Darmowe i legalne zdjęcia na stronę lub blog

Na początku warto wspomnieć, że nie należy mylić strony WordPress.com – łatwej w obsłudze platformy blogowej – z WordPress, czyli darmowym systemem do zarządzania treścią (CMS), który należy odpowiednio skonfigurować. Biblioteka zdjęć jest dostępna tylko w tej pierwszej usłudze.

Jak uzyskać do niej dostęp? Biblioteka znajduje się w zakładce „Media”, widocznej po prawej stronie. Następnie wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę i wybrać źródło grafik.

wordpress-biblioteka-mediow

 

Jeszcze wygodniejsze jest korzystanie z biblioteki w czasie tworzenia wpisu – wtedy wystarczy kliknąć ikonę dodawania treści, a z menu wybrać opcję „Biblioteka darmowych zdjęć”.

wordpress-biblioteka-mediow-wpis

 

Choć platforma WordPress.com dostępna jest w różnych wariantach (od darmowych po płatne, oferujące np. dodanie własnej domeny), to biblioteka zdjęć znajduje się w każdym planie.

Grafiki składające się na bibliotekę zdjęć pochodzą z serwisu Pexels, który stanowi jedno z wielu miejsc, z których pobrać można darmowe obrazy na stronę lub bloga.

Aby umieścić fotografię, należy wpisać odpowiednie słowo kluczowe w wyszukiwarce – co istotne, działają jedynie frazy w języku angielskim.

wordpress-biblioteka-mediow-wyszukiwarka

 

Po wybraniu i wstawieniu grafiki automatycznie dodawany jest do niej podpis wskazujący autora oraz źródło. Licencja Pexels pozwala na darmowe pobieranie oraz wykorzystywanie zdjęć w dowolnym celu – podanie autora i źródła nie jest wymagane, choć wskazane. Możliwe jest zatem usunięcie podpisu w razie konieczności – wystarczy odznaczyć właściwą opcję po kliknięciu obrazu.

wordpress-biblioteka-mediow-podpis

Jedna odpowiedź

  1. Dlatego uwielbiam WordPress, od lat korzystam z tej platformy i już się naprawdę przyzwyczaiłem. Mają najlepsze wtyczki i właśnie takie udogodnienia jak np te darmowe biblioteki zdjęć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *