Nie dalej jak wczoraj informowaliśmy o usunięciu pewnych danych z raportu demograficznego na YouTube, a teraz z oficjalnego bloga serwisu można dowiedzieć się, że w zamian za to twórcy oraz widzowie otrzymają szereg nowych opcji, z których skorzystać będzie można podczas transmisji na żywo. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie nowości będą dostępne dla każdego.

 

Czat na żywo podczas powtórek

Widzowie nie zawsze oglądają transmisje na żywo w tym samym momencie, kiedy są one nadawane. Zawsze istnieje jednak możliwość obejrzenia powtórki, choć w takim przypadku oglądający traci przyjemność śledzenia wiadomości, które pojawiały się w trakcie transmisji.

Nowa funkcja pozwoli włączyć „powtórkę” czatu – oznacza to, że podczas oglądania zakończonej już transmisji wiadomości będą pojawiać się w tym samym momencie, co w czasie nadawania na żywo.

 

Oznaczanie lokalizacji

Kolejną nowością jest możliwość określenia, z jakiego miejsca nadawana jest transmisja na żywo. Dzięki temu widzowie mogą wyszukiwać kolejne filmy, które nagrywane są w tej samej lokalizacji.

Z funkcji tej skorzystać można jedynie na urządzeniach mobilnych. Lokalizację oznaczyć można zarówno podczas tworzenia transmisji, jak i już po jej opublikowaniu – poprzez edycję informacji o filmie.

youtube-live-lokalizacja
Źródło: Google

 

Automatyczne tworzenie napisów podczas transmisji

Przechodzimy do nowości, z której niestety nie skorzystają wszyscy twórcy oraz widzowie transmisji na żywo. YouTube zapowiedział, że w przypadku anglojęzycznych treści wideo nadawanych na żywo napisy będą mogły być generowane automatycznie.

Przedstawiciele serwisu twierdzą, że narzędzie to może nie być doskonałe i występować mogą drobne błędy czy opóźnienia w wyświetlaniu napisów, jednak wraz z biegiem czasu funkcja automatycznego tworzenia napisów ma być coraz lepsza.

Automatyczne generowanie napisów do standardowych filmów jest dostępne na YouTube już od 2009 roku i obecnie funkcja ta wspiera jedynie kilka języków – niestety nie ma wśród nich polskiego.

 

Integracja superczatu z narzędziem IFTTT

Superczat na YouTube to specjalna funkcja dla widzów, którzy mogą – w zamian za opłatę – wyróżnić swoją wiadomość na czacie podczas transmisji na żywo, wspierając przy okazji finansowo twórcę. Wyróżniona wiadomość ma inny kolor niż pozostałe i przez pewien czas na pasku aktywności pojawia się specjalne powiadomienie – barwa oraz czas trwania zależy od wysokości zapłaconej kwoty.

superczat
Źródło: Google

 

Teraz twórcy mogą jeszcze bardziej zachęcić widzów do wpłacania pieniędzy, dzięki integracji z serwisem IFTTT. Na czym ona polega? Narzędzie dostępne na stronie www.ifttt.com zawiera zestaw reguł, które wykonywane będą automatycznie w przypadku wystąpienia określonego zdarzenia. Dosyć precyzyjnie działanie narzędzia tłumaczy sama jego nazwa, będąca akronimem od zdania „If This Then That”, co przetłumaczyć można jako „jeśli [wystąpi] to, to [zrób] tamto”.

Dla przykładu – jedna z reguł może automatycznie publikować stworzony na platformie WordPress wpis w serwisach społecznościowych. Konieczne jest jedynie nadanie odpowiednich uprawnień do serwisów, które mają ze sobą współpracować.

Teraz IFTTT został wzbogacony o kilka reguł powiązanych z YouTube oraz wspomnianym wcześniej superczatem. Kiedy wiadomość taka zostanie wykupiona, automatyczna reguła może udostępnić wpis na ten temat na portalu społecznościowym, dodać informacje o zdarzeniu w arkuszu kalkulacyjnym lub… zmienić kolor inteligentnego systemu oświetlenia, co stanowić może dodatkową atrakcję podczas transmisji na żywo.

Wszystkie reguły powiązane z serwisem YouTube można znaleźć na osobnej podstronie witryny www.ifttt.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *