Transmisja na żywo na Facebooku dostępna jest dla użytkowników mobilnych niemal od roku. Tego typu wideo są bardzo chętnie wykorzystywane przez marketerów, ponieważ są to treści, które w łatwy oraz atrakcyjny sposób umożliwiają kontakt z użytkownikami serwisu. Wideo na żywo to doskonały sposób na spontaniczne przekazywanie informacji o marce i budowanie trwałej relacji z fanami.

Mimo swojej prostoty, transmisja na żywo na Facebooku posiada także kilka przydatnych z punktu widzenia marketerów funkcji, których opanowanie pozwala wykorzystać to narzędzie w jak najlepszy sposób. W naszym poradniku nie tylko pokażemy, w jaki sposób rozpocząć nadawanie na żywo, ale także sposoby na to, jak analizować skuteczność tego typu przekazów.

 

Transmisja na żywo na Facebooku krok po kroku

Treści na żywo można nadawać na Facebooku korzystając zarówno z urządzenia mobilnego, jak i komputera stacjonarnego z kamerką lub laptopa. Na początek sprawdźmy, jak rozpocząć transmisję na żywo z użyciem smartfona.

 

Urządzenia mobilne

Nadawania na żywo zaczynamy klikając w pole do publikowania postów. Następnie należy wybrać opcję „Transmisja na żywo”:

fb-live-mobile1-min

 

Jeśli czynność tę wykonujemy po raz pierwszy, musimy najpierw zezwolić aplikacji na dostęp do kamery oraz mikrofonu w naszym urządzeniu. W kolejnym kroku możemy dodać tekst opisujący naszą transmisje oraz zmienić opcje prywatności (strony na Facebooku mogą nadawać jedynie publicznie, profile prywatne natomiast mogą zawęzić grono odbiorców).

fb-live-mobile2-min

 

Kiedy będziemy już gotowi, wystarczy wybrać przycisk „Transmisja na żywo„, po czym nastąpi odliczanie, a następnie nadawania się rozpocznie.

Po zakończeniu nadawania możemy zapisać jej powtórkę i udostępnić ją na naszej stronie na Facebooku, tak aby film mogły obejrzeć również osoby, które nie mogły uczestniczyć w transmisji na żywo.

fb-live-mobile3-min

 

Komputer stacjonarny i laptop

Strony firmowe na Facebooku oraz użytkownicy prywatni mogą również nadawać transmisje na żywo wykorzystując komputer. Sprawdza się to doskonale w przypadku nagrywania np. wywiadów lub spotkań. Wykorzystanie laptopa do transmisji na żywo daje także o wiele stabilniejszy obraz, jednak tracimy na spontaniczności, jaką daje telefon komórkowy.

Aby rozpocząć nadawanie na żywo przy pomocy laptopa lub komputera stacjonarnego, wystarczy wejść na stronę profilu firmowego na Facebooku i z listy wybrać opcję „Rozpocznij transmisję wideo na żywo„.

fb-live-1-min

 

Ponownie – jeśli robimy to pierwszy raz, przeglądarka internetowa zapyta nas o dostęp do mikrofonu oraz kamerki. Następnie dodajemy opis i możemy rozpocząć transmisję. Dodatkowo możliwe jest wybranie zewnętrznego urządzenia do nagrywania (np. profesjonalnej kamery lub aparatu) i nie musimy ograniczać się do wbudowanej w laptopa kamery, generującej obraz gorszej jakości.

fb-live-2-min

 

Po zakończeniu nadawania wideo zostaje opublikowane na stronie, a klikając strzałkę w prawym górnym rogu możemy edytować informacje takie jak opis lub usunąć film. Można też „przypiąć” post z transmisją, tak aby znalazł się on na samej górze strumienia wiadomości, przez co będzie on pierwszą rzeczą, którą zobaczą odwiedzający nasz profil użytkownicy.

fb-live-3-min

 

Analiza statystyk transmisji na żywo na Facebooku

Tworzenie treści nadawanych na żywo to jedna rzecz, ale warto także wiedzieć, jak publikowane przez nas filmy są odbierane przez użytkowników. Służy do tego osobna sekcja „Statystyki filmów”, do której dostać można się ze strony firmowej na Facebooku:

fb-live-4-min

 

Wybierając z lewej strony kategorię „Filmy”, zobaczymy listę wszystkich dotychczas opublikowanych materiałów wideo – zarówno tych nadawanych na żywo, jak i pozostałych. Nas interesują te pierwsze, zatem po wybraniu dowolnego z nich zobaczymy krótkie podsumowanie danego filmu.

fb-live-5-staty-min

 

W przypadku filmów na żywo, to szczególnie interesująca jest sekcja „Szczytowa liczba widzów transmisji na żywo”. Jeśli ją klikniemy, możemy zobaczyć dokładniejsze dane na temat tego, ile osób oglądało nasze wideo w poszczególnych minutach i jak wartość ta wzrastała lub malała z czasem.

fb-live-6-szczegoly-stat-min

 

Pozostałe sekcje również można rozwinąć, co da nam dostęp do szczegółowych informacji np. na temat naszych widzów – ich wieku, płci lub lokalizacji.

fb-live-7-kolejne-szczeg-stat-min

 

Analizując te informacje możemy sprawdzić, które fragmenty naszych transmisji przyciągały najwięcej widzów, które wywoływały największe emocje (ilość polubień lub reakcji) oraz kto jest naszą główną grupą odbiorczą. Znając te dane możemy tworzyć jeszcze lepsze treści na żywo.

Skoro zatem poznaliśmy podstawy transmisji na żywo na Facebooku, to pora wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce! O najważniejszych rzeczach, o których należy pamiętać podczas nadawania wideo na żywo, napiszemy w kolejnym poradniku już wkrótce, zachęcamy zatem do regularnego odwiedzania strony eMarketing.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *