Serwis YouTube umożliwia reklamodawcom promowanie swoich usług lub produktów w formie krótkich filmów wyświetlanych na początku, w środku, lub na końcu klipu. Część z tych reklam widzowie mogą pominąć po upłynięciu kilku sekund, jednak wyjątkiem są tak zwane reklamy w przerywniku (“bumper ads”) – trwające 6 sekund filmy, które oglądający musi zobaczyć w całości.

Pozornie te kilka sekund wydaje się czasem zbyt krótkim, aby skutecznie zainteresować widza swoim produktem, jednak kreatywne podejście do tematu pozwoli przykuć uwagę oglądającego, który zamiast skupiać się na przycisku pomijania reklamy, obejrzy ją w całości. Tego typu krótkie reklamy sprawdzają się też doskonale w przypadku urządzeń mobilnych.

Dotychczas problemem dla osób tworzących reklamy wideo skierowane na YouTube była kwestia skrócenia już istniejących klipów, tworzonych pod standardowe formaty reklamowe (np. 15-, 30- lub 90-sekundowe). Dla niektórych dużą przeszkodą było również tworzenie takich kilkusekundowych reklam całkowicie od podstaw, z uwagi na konieczność zawarcia takiej samej treści w o wiele bardziej skompresowanej wersji.

 

YouTube sam skróci reklamę wideo do 6 sekund

Z pomocną dłonią wychodzi sam YouTube, pracując obecnie nad narzędziem, pozwalającym na automatyczne skracanie dłuższych filmów reklamowych, dopasowując je do formatu reklamy przerywnikowej, trwającej 6 sekund.

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, to według relacji osób, które miały już okazję korzystać z narzędzia od YouTube, program potrafi samodzielnie (przy pomocy uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji) określić wszystkie najważniejsze fragmenty dłuższej reklamy, takie jak podkład głosowy, zbliżenia na ludzi, produkty czy logo firmy. Skrócony klip zawsze kończy się wezwaniem do działania (call-to-action).

Potwierdzeniem działania narzędzia jest poniższy, 13-sekundowy klip, skrócony do zaledwie 6-sekund, z zachowaniem wszystkich istotnych elementów oraz przekazu reklamy:

 

Oryginalna reklama

 

Reklama skrócona

https://www.youtube.com/watch?v=UCz1dXFCE9o

 

YouTube twierdzi, że możliwe będzie tworzenie równie imponujących efektów z reklam trwających nawet 90 sekund! Generowane są łącznie 4 wersje skróconych reklam, z których można wybrać tę, która najbardziej odpowiada naszym zapotrzebowaniom.

Taką krótką reklamę można wykorzystać nie tylko jako “bumper ad” (reklama przerywnikowa) na YouTube, ale również w innych serwisach społecznościowych. Narzędzie może być przydatne zarówno dla małych firm, które chcą tworzyć różne wersje filmów promocyjnych jak najmniejszym kosztem czasu oraz pracy, choć skorzystać mogą z niego bardziej rozbudowane przedsiębiorstwa, traktując automatycznie skrócone firmy jako inspiracje do stworzenia własnej wersji.

Obecnie narzędzie YouTube jest testowane wewnętrznie i dostępne jedynie dla wybranych osób. Cały czas jest ono rozwijane, więc z pewnością minie trochę czasu, zanim udostępnione zostanie szerszemu gronu odbiorców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *