Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone
Rating: 4.0. From 2 votes.
Please wait...

Pomimo rozwijania swoich pozostałych usług, firma Google co jakiś czas pozbawia inne narzędzia pewnych funkcji. Tym razem wybór padł na edytor filmów na YouTube, pozwalający na modyfikowanie już opublikowanych w serwisie materiałów wideo. Jakie są konsekwencje tego kroku i do kiedy edytor będzie dostępny dla użytkowników?

 Edytor filmów na YouTube – zamknięcie 20 września

W momencie pisania tych słów funkcja edytowania materiałów filmowych bezpośrednio w serwisie YouTube jest nadal dostępna – można z niej skorzystać klikając „Studio twórców”, następnie zakładkę „Kreator”, a na końcu „Edytor”. Można też – będąc zalogowanym na konto YouTube – udać się na tę stronę: www.youtube.com/editor.

Po wejściu na stronę narzędzia wyświetlony zostaje komunikat informujący o zamknięciu usługi:

edytor-wideo-youtube-informacja-min

„Od 20 września 2017 r. nie będzie już można korzystać z Edytora wideo. Pamiętaj, aby do tego czasu zakończyć wszystkie nieopublikowane projekty. Więcej informacji

 

Jakie funkcje (jeszcze) oferuje edytor filmów na YouTube? Działa on jak prosty program do montowania materiałów filmowych z klipów – pozwala na ich przycięcie, zmienianie kolejności, dodawanie tytułów, przejść między fragmentami czy utworzyć dodatkową ścieżkę z muzyką. Ciekawą opcją jest też możliwość tworzenia pokazu slajdów z wybranych zdjęć.

edytor-filmow-youtube-min

 

Pomimo że narzędzie nie oferowało zaawansowanych funkcji, to pozwalało na podstawową edycję materiałów z poziomu portalu. Wyłączenie tej usługi niesie ze sobą jednak pewne konsekwencje.

Sporą zaletą edytora filmów na YouTube jest fakt, że możliwe jest wprowadzenie modyfikacji do już opublikowanych w serwisie materiałów. Jeśli zatem wymagane było dodanie do wideo kolejnego fragmentu (np. z komunikatem CTA, zachęcającym do pobrania ebooka lub innych treści) czy zmiana muzyki w tle, to nie oznaczało to konieczności ponownego wrzucania filmu na portal. Dzięki temu też materiały wideo zachowywały liczbę wyświetleń, komentarze, pozycję w wyszukiwarce i ten sam adres URL. Po 20 września opcja taka zniknie na zawsze.

Co w przypadku, jeśli korzystamy obecnie z edytora filmów na YouTube? Warto dokończyć montaż przed upływem 20 września, ponieważ później wszystkie materiały zostaną usunięte. Należy też upewnić się, czy obecnie opublikowane filmy nie wymagają modyfikacji – np. uzupełnienia ich od dodatkowe treści czy komunikaty wzywające do pobrania materiałów (CTA), tak aby wideo mogło nadal pełnić swoją funkcję w strategii content marketingowej.

Warto pamiętać, że YouTube wciąż umożliwia „ulepszanie” filmów – póki co funkcja ta będzie nadal dostępna dla użytkowników. Dzięki niej możliwa jest korekcja kolorów, przyspieszenie bądź spowolnienie materiału, stabilizacja obrazu lub zamazanie fragmentu filmu.

youtube-ulepszanie-min-1

 

Rating: 4.0. From 2 votes.
Please wait...
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone

Przeczytaj także

redakcja emarketing

redakcja emarketing

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *