Funkcja ankiet na portalu społecznościowym dostępna była już od dłuższego czasu, jednak przybierały one nieciekawą, tekstową formę. Wraz z pojawieniem się nowych opcji ankiety na Facebooku staną się o wiele bardziej ciekawsze i atrakcyjne – tym bardziej, że będą z nich mogli korzystać zarówno użytkownicy indywidualni, jak i fanpage.

 

Nowe ankiety na Facebooku oraz Instagramie

Zaproponowany przez Facebooka sposób na zbieranie opinii od znajomych lub innych użytkowników przypomina podobne rozwiązanie udostępnione wcześniej na Instagramie.

ankiety-na-instagramie
W celu stworzenia ankiety w relacjach Instagramie należy wybrać odpowiednią „naklejkę” i dodać ją do nagranego wcześniej filmu lub zrobionego zdjęcia. Możliwe jest wybranie własnych odpowiedzi, a użytkownicy mają dostęp do prostych statystyk.

 

Gigant społecznościowy pozwala na większą modyfikację ankiety, gdyż do wariantów odpowiedzi można dodać zdjęcie lub plik GIF (dzięki wbudowanej w Facebooka wyszukiwarce takich plików).

Aby stworzyć ankietę na Facebooku należy wybrać odpowiednią opcję podczas kreowania posta:

tworzenie-ankiety

 

Otwarte zostanie osobne okno, w którym można ustawić szczegóły ankiety. Facebook pozwala na zadanie dowolnego pytania oraz dobór tylko dwóch wariantów odpowiedzi. Limit znaków na pytanie jest nieograniczony, jednak odpowiedzi muszą zmieścić się w 25 znakach.

tworzenie-ankiety2

 

Przy odpowiedziach widoczne są dwie ikony – aparat oraz GIF. Wybierając pierwszą mamy okazję przesłać dowolną grafikę lub zdjęcie, które będzie stanowiło dodatkowe uatrakcyjnienie odpowiedzi. To samo dotyczy plików GIF – Facebook pozwala na skorzystanie ze swojej wyszukiwarki lub wklejenie linku do GIF-a znalezionego w Internecie. Oczywiście opcje te są całkowicie dobrowolne, a ankieta może być wyłącznie tekstowa.

Dodatkowo ankiety mogą trwać 1 dzień, tydzień, wybrany zakres dni, bądź mogą być dostępne cały czas.

Ankiety na Facebooku mogą być tworzone przez użytkowników indywidualnych, ale również przez fanpage. Mogą one stanowić ciekawszy i bardziej atrakcyjny sposób angażowania fanów, poprzez zadawanie im pytań.

ankiety-facebook
Źródło: fanpage The Verge

 

Facebook już wcześniej udostępnił użytkownikom możliwość dodawania ankiet, jednak dostępne one były tylko w grupach oraz wydarzeniach, a dodatkowo nie pozwalały na dodawanie zdjęć czy krótkich zapętlonych filmów do odpowiedzi.

Warto pamiętać, że ankiety na Facebooku nie są anonimowe, a informacja o tym, kto zagłosował na daną odpowiedź jest widoczna dla wszystkich użytkowników – nie tylko właścicieli fanpage’y.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *