Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone
Rating: 10.0. From 1 vote.
Please wait...

Izba Gospodarki Elektronicznej przygotowała ciekawy raport pod tytułem „Portfel Polaka”, który dotyczy tego, jakie jest podejście Polaków do finansów. Poza informacjami o wydatkach i oszczędnościach, raport zawiera kilka ciekawych spostrzeżeń, które dotyczą rynku e-commerce – między innymi to, jak płacimy za zakupy w sieci.

 Najpopularniejsze metody płatności w sklepach internetowych w Polsce

Czytając raport dowiadujemy się, że bardzo dużo osób – 61% – posiada internetowe konto w banku i za jego pomocą wykonuje przelewy w sieci. Już na tej podstawie można wywnioskować, jaka metoda płatności w sieci jest najpopularniejsza, jednak nie jest to takie oczywiste.

przelewy-internetowe-kopia-min

Źródło: raport „Portfel Polaka”

 

Okazuje się bowiem, że z szybkich przelewów (np. PayU) korzysta tylko co piąty ankietowany – 19% respondentów. Podobny wynik osiągnęła karta debetowa. Wciąż wysoko, bo na trzecim miejscu, są przelewy tradycyjne, które wymagają od użytkownika ręcznego wpisywania numeru konta oraz danych adresata – z tej metody korzysta 17% uczestników badania.

Część osób – 15% – nadal też preferuje płatność przy odbiorze, co prawdopodobnie wynika z obawy przed np. otrzymaniem uszkodzonego produktu i strachem przed problemami z ewentualnym zwrotem zapłaconej za przedmiot kwoty.

Polacy coraz chętniej korzystają też z nowoczesnych metod płatności, takich jak na przykład płatności mobline (Blik), zbliżeniowe (NFC), czy za pomocą kodów QR.

produkty-finansowe-kopia-min

Źródło: raport „Portfel Polaka”

 

Większość ankietowanych preferuje też wykonywanie przelewów przy pomocy telefonu komórkowego – w taki sposób płatność dokonuje 80% respondentów. Bardzo często są to przelewy takie same, jak wykonywane np. przy pomocy komputera stacjonarnego – to, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik, zależy wyłącznie od wygody.

przelew-smartfonem-kopia-min

Źródło: raport „Portfel Polaka”

 

Jak wynikało z wcześniejszego wykresu, 6% ankietowanych korzysta podczas zakupów w internecie z płatności ratalnych. 40% respondentów płaci za sprzęt RTV oraz inne urządzenia elektroniczne właśnie w ten sposób.

zakupy-ratalne-kopia-min

Źródło: raport „Portfel Polaka”

 

Badanie „Portfel Polaka” zostało przeprowadzone na grupie 1238 internautów w okresie od 12 do 26 czerwca 2017 roku. Z całym raportem z badania można zapoznać się na stronie Izby Gospodarki Elektronicznej pod tym adresem.

 

Rating: 10.0. From 1 vote.
Please wait...
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone

Przeczytaj także

redakcja emarketing

redakcja emarketing

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *