Z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna dla Wirtualnej Polski wynika, że 34 proc. badanych pracowało zdalnie podczas trwającej epidemii koronowirusa. 23 proc. z nich oceniło, że obowiązki wykonuje im się w tej formie zdecydowanie lepiej niż w biurze, 21 proc. uznało, że mają oni w domu gorsze warunki niż w miejscu pracy, a 18 proc. brakuje spotkań z innymi zatrudnionymi, np. na kawie.
Firmy, które mogły skierować pracowników do pracy zdalnej, korzystały z tej możliwości i funkcjonowały nieprzerwanie, a to dzięki wielu rozwiązaniom, które wspierały takie wykonywanie obowiązków:
- Aplikacje Microsoft 365 dla firm – zestaw programów, z których można korzystać przez przeglądarkę, bez konieczności ich instalowania na dysku komputera. Większość użytkowników zna edytor tekstu Word czy arkusz kalkulacyjny Excel – to przykłady programów, które należą do pakietu. Umożliwiają one wspólne edytowanie plików przez wiele osób jednocześnie. Współpracownicy mogą znajdować się w dowolnym miejscu na świecie – wystarczy, że będą mieli dostęp do internetu. Kolejnym rozwiązaniem jest OneDrive, czyli dysk w chmurze. Na nim można zapisywać pliki związane z działalnością. Chmura może być również powierzchnią, w której zostanie zapisana kopia zapasowa danych. Do dyspozycji jest 5 TB miejsca na dysku. Do tego dochodzi również możliwość korzystania z wygodnej poczty Exchange.
- TeamViewer – to, że pracujesz z domu, nie oznacza, że nie możesz korzystać z zasobów komputera, który pozostał w firmie. Rozwiązaniem jest tutaj program o nazwie TeamViewer. To najpopularniejsza tego typu aplikacja na świecie. Każdego dnia pobiera ją 400 tys. osób, a podłączonych jest do niej ponad 2 mld urządzeń. Jak to działa? Program musi być zainstalowany na urządzeniu firmowym i na twoim sprzęcie, z którego korzystasz w domu. Zdalne połączenie jest bardzo łatwe – musisz znać numer partnera i hasło. Oczywiście na obu sprzętach musi być uruchomiona aplikacja i zapewniony dostęp do internetu. Program działa bardzo płynnie. Po uzyskaniu połączenia poczujesz się, jakby się znajdował przed firmowym stanowiskiem komputerowym. Możesz pracować na zainstalowanych tam programach, kopiować dane i wykonywać wszystkie prace i operacje, jakie mogą ci być potrzebne do realizacji obowiązków. Program ten daje również możliwość organizowania videokonferencji. Zasady korzystania są tak samo łatwe, jak w przypadku pracy zdalnej.
- Mobilny podpis elektroniczny – SimplySign by Asseco to pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Unii Europejskiej mobilnych podpisów elektronicznych. Wiele dokumentów związanych z prowadzoną działalnością wymaga potwierdzania za pomocą podpisu kwalifikowanego. Dzięki mobilnemu podpisowi możesz wywiązać się z tego obowiązku na odległość. Nie potrzebujesz czytnika i karty kryptograficznej – z podpisu możesz korzystać za pomocą smartfona. Żeby dopełnić wielu formalności, potrzebujesz jednej aplikacji. Kiedy możesz użyć podpisu? Potwierdzisz nim swoją tożsamość przy podpisywaniu deklaracji dla ZUS-u, w systemach e-Deklaracje, eKRS czy ePUAP i nie tylko. Mobilny podpis gwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy, a przede wszystkim możliwość wywiązywania się z obowiązków w wygodny sposób.
Z badania przeprowadzonego przez Grafton Recruitment i CBRE wynika, że zaledwie 14 proc. respondentów nie ma potrzeby pracy zdalnej. 28 proc. twierdzi, że satysfakcjonowałaby ich możliwość wykonywania obowiązków na odległość, nawet przez jeden dzień w tygodniu, a 31 proc. chciałaby realizować w ten sposób zadania przez dwa dni. W przyszłości zdalne wykonywanie obowiązków może być coraz powszechniejsze. Firmy powinny wdrażać do swoich biznesów rozwiązania, dzięki którym usprawnią pracę zdalną – przydatnych aplikacji jest mnóstwo.