Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone
Rating: 5.5. From 4 votes.
Please wait...

Opisywane na łamach naszego portalu narzędzie do mierzenia szybkości wczytywania stron mobilnych oraz desktopowych – PageSpeed Insights – udostępniane bezpłatnie przez Google, właśnie zyskało nową, ciekawą funkcję. Od teraz bowiem widoczne będą w nim dane o prędkości ładowania strony uzyskane od realnych użytkowników przeglądarki Chrome.

 

Mierzenie prędkości wczytywania strony

PageSpeed Insights to jedno z wielu narzędzi, które pozwala właścicielom witryn mierzyć ich prędkość wczytywania, czyli jednego z bardziej kluczowych wskaźników wpływającego nie tylko na poziom zadowolenia odwiedzających stronę, ale również na pozycjonowanie. Google premiuje sprawne i szybkie witryny, nagradzając je wysoką pozycją w rankingu swojej wyszukiwarki.

pagespeed-insights

 

Oprócz oceny prędkości wczytywania witryny, narzędzie PageSpeed Insights cechuje się także dodatkowymi funkcjami, jak np. wskazówkami dotyczącymi niezbędnych optymalizacji i poradami jak je wdrożyć. Narzędzie pokazuje najpierw szybkość wczytywania stron w wersji mobilnej – ponieważ to w tym przypadku wskaźnik ten jest najbardziej istotny – ale także w wersji na komputery.

 Dane o szybkości wczytywania strony od realnych użytkowników

Dotychczas narzędzie od Google spełniał swoją podstawową funkcję, jednak przedstawiane wyniki nie mogły być w pełni odniesione do tego, jak prezentuje się prędkość wczytywania stron w świecie rzeczywistym. Brak takiego kontekstu sprawiał, że trudno było ustalić, na ile konieczne jest wprowadzenie zmian w kodzie strony czy usprawnienie innych jej elementów.

Jak poinformował właściciel wyszukiwarki – funkcja ta właśnie została dodana do PageSpeed Insights. Od teraz analiza strony oprócz wcześniej widocznych informacji oraz wskazówek pokazywać będzie też dane na temat tego jak sprawnie działa witryna w rzeczywistości – bazując na raporcie od użytkowników przeglądarki Chrome (z której korzysta ponad 50% internautów na świecie).

Aby jednak raport o rzeczywistej wydajności strony był dostępny, witryna musi posiadać odpowiednio duży ruch, więc funkcja ta niestety nie będzie widoczna w każdym przypadku.

raport-psi

 

Jeśli jednak analizie poddana zostanie inna strona, użytkownik zobaczy informacje na temat tego, jak szybko wczytuje się ona w przypadku realnych użytkowników:

raport-psi-2

 

Pozostałe darmowe narzędzia SEO od Google oraz innych firm opisaliśmy w osobnym artykule. Zachęcamy do jego lektury i polecania w komentarzach także innych ciekawych narzędzi dla pozycjonerów!

Rating: 5.5. From 4 votes.
Please wait...
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Pin on Pinterest0Email this to someone

Przeczytaj także

redakcja emarketing

redakcja emarketing

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *