Opisywane na łamach naszego portalu narzędzie do mierzenia szybkości wczytywania stron mobilnych oraz desktopowych – PageSpeed Insights – udostępniane bezpłatnie przez Google, właśnie zyskało nową, ciekawą funkcję. Od teraz bowiem widoczne będą w nim dane o prędkości ładowania strony uzyskane od realnych użytkowników przeglądarki Chrome.

 

Mierzenie prędkości wczytywania strony

PageSpeed Insights to jedno z wielu narzędzi, które pozwala właścicielom witryn mierzyć ich prędkość wczytywania, czyli jednego z bardziej kluczowych wskaźników wpływającego nie tylko na poziom zadowolenia odwiedzających stronę, ale również na pozycjonowanie. Google premiuje sprawne i szybkie witryny, nagradzając je wysoką pozycją w rankingu swojej wyszukiwarki.

pagespeed-insights

 

Oprócz oceny prędkości wczytywania witryny, narzędzie PageSpeed Insights cechuje się także dodatkowymi funkcjami, jak np. wskazówkami dotyczącymi niezbędnych optymalizacji i poradami jak je wdrożyć. Narzędzie pokazuje najpierw szybkość wczytywania stron w wersji mobilnej – ponieważ to w tym przypadku wskaźnik ten jest najbardziej istotny – ale także w wersji na komputery.

 

Dane o szybkości wczytywania strony od realnych użytkowników

Dotychczas narzędzie od Google spełniał swoją podstawową funkcję, jednak przedstawiane wyniki nie mogły być w pełni odniesione do tego, jak prezentuje się prędkość wczytywania stron w świecie rzeczywistym. Brak takiego kontekstu sprawiał, że trudno było ustalić, na ile konieczne jest wprowadzenie zmian w kodzie strony czy usprawnienie innych jej elementów.

Jak poinformował właściciel wyszukiwarki – funkcja ta właśnie została dodana do PageSpeed Insights. Od teraz analiza strony oprócz wcześniej widocznych informacji oraz wskazówek pokazywać będzie też dane na temat tego jak sprawnie działa witryna w rzeczywistości – bazując na raporcie od użytkowników przeglądarki Chrome (z której korzysta ponad 50% internautów na świecie).

Aby jednak raport o rzeczywistej wydajności strony był dostępny, witryna musi posiadać odpowiednio duży ruch, więc funkcja ta niestety nie będzie widoczna w każdym przypadku.

raport-psi

 

Jeśli jednak analizie poddana zostanie inna strona, użytkownik zobaczy informacje na temat tego, jak szybko wczytuje się ona w przypadku realnych użytkowników:

raport-psi-2

 

Pozostałe darmowe narzędzia SEO od Google oraz innych firm opisaliśmy w osobnym artykule. Zachęcamy do jego lektury i polecania w komentarzach także innych ciekawych narzędzi dla pozycjonerów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *