Branża IT ma to do siebie, że oferuje wiele zróżnicowanych rozwiązań, które mogą być dopasowane przez użytkowników bądź nabywców do ich własnych potrzeb, preferencji. Nie inaczej jest w przypadku serwerów. Hostingodawcy zapewniają dostęp do współdzielonych, VPS oraz dedykowanych. Dzisiaj na tapet bierzemy ostatnią grupę, serwery dedykowane, wyjaśniając, jakie mają wady i zalety oraz dla kogo sprawdzą się najlepiej.

Co to jest serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to jedno z najbardziej prestiżowych rozwiązań, które oferowane są przez firmy hostingowe. Jest to oddzielny komputer pełniący funkcję serwera dla jednego, określonego usługobiorcy. Przestrzeń nie jest dzielona pomiędzy innych użytkowników, którzy działają na tym samym sprzęcie. Klient może na nim zainstalować niezbędne do działania oprogramowanie, jak i konfigurować zainstalowany system operacyjny, tak aby jego działanie jak najbardziej odpowiadało specyfice podejmowanych czynności. W wielu przypadkach wybierane są serwery dedykowane dla większych projektów internetowych, które wymagają specjalnych rozwiązań. Możliwe jest posiadanie konta administratora, dzięki któremu ma się dostęp do najważniejszych funkcjonalności serwera dedykowanego oraz Root, w którym można przejąć pełną kontrolę nad sprzętem.

Jakie zalety i wady ma serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to rozwiązanie, które wybierane jest przez coraz większe grono klientów. Z czego to wynika? Przede wszystkim jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą izolować swoje zasoby od innych użytkowników serwera. Dodatkowo pozwala na zachowanie na wyższego poziomu bezpieczeństwa danych oraz pozwala na swobodny, nieograniczony rozwój zasobów. Ponadto do zalet serwera dedykowanego zaliczyć można: wysoką wydajność, dużą moc obliczeniową, pełną kontrolę oraz niezawodność.

 

Warto pamiętać, że rozwiązanie to nie jest jednak idealne. Klienci zwracają uwagę na takie minusy serwerów dedykowanych jak stosunkowo wysoka cena w porównaniu z innymi rozwiązaniami, wymagana biegła znajomości rozwiązań z zakresu IT, konieczność samodzielnego zadbania o kopię zapasową — nie jest to opcja dla każdego, amatorzy nie poradzą sobie z obsługą serwera dedykowanego.

Dla kogo sprawdzi się serwer dedykowany?

Z serwerów dedykowanych oferowanych przez przedsiębiorstwa hostingowe korzysta wiele zróżnicowanych grup klientów, którzy operują dużymi projektami. Zalicza się do nich m.in.:

 

Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to zamknięty katalog typów przedsiębiorstw, dla których sprawdzi się serwer dedykowany, ponieważ występują one w wielu zróżnicowanych planach, które można z powodzeniem dopasować do potrzeb oraz budżetu nawet małych i średnich firm, którym zależy na wyżej wymienionych korzyściach związanych z korzystaniem z serwera dedykowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *