Rynek kryptowalut wzbudza coraz większe zainteresowanie, ale i emocje. Obserwując wahania kursów czy duże spadki wiele osób postanawia wycofać się z posiadania walut kryptograficznych i wymienić je na fiducjarne. W jaki sposób można sprzedać kryptowaluty, aby otrzymać złotówki? O czym pamiętać podczas tego procesu?

Gdzie można sprzedać kryptowalutę, by otrzymać gotówkę? 3 najczęściej wybierane miejsca

Istnieje kilka sposobów na korzystne oraz stosunkowo proste wymienienie bitcoinów i innych kryptowalut na złotówki. Jedną z najpopularniejszych metod sprzedaży walut kryptograficznych jest skorzystanie z giełdy kryptowalutowej, czyli miejsca w sieci pozwalającego na dokonywanie transakcji między uczestnikami po cenie rynkowej. W ostatnim czasie na rynku powstało wiele nowych giełd, warto sprawdzić ich wiarygodność przed dokonaniem transakcji wymiany walut.

Drugim miejscem, z którego często korzystają osoby, które chcą wymienić walutę kryptograficzną na złotówki, są kantory kryptowalut online, np. Kantor Bitcoin. Działają podobnie jak tradycyjne punkty wymiany walut, które znane są większości z nas. Ich obsługa jest stosunkowo prosta i intuicyjna, dlatego z wymianą środków mogą poradzić sobie nawet mało zaznajomieni z tym tematem użytkownicy.

Warto wiedzieć, że wymiana kryptowalut na złotówki możliwa jest nie tylko on-line, ale i stacjonarnie. W Polsce znaleźć można ponad 100 bitomatów, czyli fizycznych urządzeń, które pozwalają na zakup walut kryptograficznych, jak i wymianę ich na fiducjarne. Należy jednak zaznaczyć, że większość z nich znajduje się w dużych miastach, dlatego dostęp może być ograniczony. Warto jednak wspomnieć, że wraz ze wzorem zainteresowania, ich sieć będzie się poszerzać.

O czym pamiętać, wymieniając kryptowaluty na PLN?

Decydując się na wymianę kryptowaluty, zarówno tej popularnej, jak i nieco bardziej niszowej, na złotówki trzeba pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie transakcji. Korzystać należy z usług miejsc, które są sprawdzone, działają rzetelnie i dbają o poufność przekazywanych przez użytkowników danych.

Podczas dokonywania wszelkiego rodzaju transakcji kryptowalutowych należy pamiętać, że co do zasady są one legalne w większości krajów świata (w tym także w Polsce), ale konieczna jest znajomość aktualnych przepisów prawa w tym zakresie. Podlegają one ciągłym zmianom, dlatego niezwykle ważne jest uaktualnienie wiedzy w tym temacie, np. w aspektach związanych z kwestiami podatkowymi. Aktualnie wymiana krypto-fiat nakłada obowiązek rozliczenie z fiskusem.

Kolejną z ważnych kwestii, którą należy poruszyć, omawiając temat wymiany kryptowalut na złotówki, jest konieczność dokładnego zweryfikowania tabeli opłat i prowizji, które ustalane są przez poszczególne miejsca, aby nie dokonać transakcji na niezwykle niekorzystnych warunkach. Dobrze jest porównać kilka z nich i wybrać najlepszą opcję.

Na samym końcu warto także zaznaczyć, że aby nie być stratnym na transakcji, trzeba dokonać wymiany w odpowiednim czasie. Rynek kryptowalut jest bardzo dynamiczny, dlatego konieczne jest prowadzenie obserwacji kursów. Warto także pamiętać, że można wymienić na złotówki część posiadanych walut kryptograficznych, nie trzeba sprzedawać jednorazowo całości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *