Osobisty kontakt z lekarzem w niektórych przypadkach można zastąpić konsultacją na odległość, w tym teleporadą lub konsultacją zdalną. Rozwiązanie to nie sprawdzi się, gdy pacjent wymaga badania fizykalnego, ale może być przydatne, gdy potrzebna jest jedynie nowa recepta online. Należy jednak uważać na reklamy takich usług w sieci. Dlaczego?

Konsultacje lekarskie przez internet – zalety i wady

Dostęp do świadczeń zdrowotnych bez konieczności osobistego kontaktu ze specjalistą to rozwiązanie, które szczególną popularność zyskało w czasach pandemii. Ma ono swoich licznych zwolenników, jak i tyle samo przeciwników. Krytyczne opinie, które pojawiają się w tym temacie, często wiążą się z nierzetelną działalnością pewnych podmiotów, które psują „opinię” pozostałym. Ważne zatem, by wiedzieć, w jaki sposób weryfikować strony oferujące usługi medyczne na odległość.

Wątpliwości niektórych osób budzi kwestia możliwości „zbadania” pacjenta bez osobistego kontaktu z lekarzem. Faktycznie przez Internet czy telefon nie jest możliwe badanie fizykalne, co w niektórych przypadkach jest dużym utrudnieniem. Jednak możliwość otrzymania recepty na kończące się leki bez wychodzenia z domu wydaje się być rozsądnym wyjściem, które odciążyłoby również stacjonarną służbę zdrowia.

Niewątpliwą zaletą konsultacji zdalnych z lekarzem jest możliwość szybkiego otrzymania recepty na potrzebne leki – przykładowo zaledwie w kilka minut można dostać receptę online na portalu naszarecepta.pl. Ważny jest również brak konieczności wcześniejszej rezerwacji wizyty i możliwość skorzystania z niej o dowolnej porze bez potrzeby dostosowywania się do godzin pracy lekarza. W ten sposób również łatwiej o miejsce w kolejkach w przychodni dla osób, które wymagają badania lekarskiego.

Reklama zdalnych konsultacji i recept online – w czym problem?

Popyt rodzi podaż, co oznacza, że w sieci pojawia się wiele stron oferujących wykupienie e-recepty online. Jednak nie każda z nich działa solidnie, dlatego należy ze szczególną uwagą weryfikować miejsca, gdzie chcemy skorzystać z konsultacji ze specjalistą. W Internecie łatwo trafić na mnogość reklam dotyczących recept online – nie należy jednak kierować się tu ich ilością czy jakością, ale wiarygodnością i rzetelnością. Przede wszystkim należy sprawdzić numer podmiotu medycznego danej placówki, a także jej opinie w sieci.

Dobrze też dla swojego bezpieczeństwa zweryfikować procedurę wystawiania e-recept w danej placówce. Należy pamiętać, że lekarz odpowiada za przepisanie pacjentowi danych medykamentów, więc nie ma możliwości „zamawiania recept”. Recepta online może być wystawiona wyłącznie po wcześniejszej konsultacji, jeśli lekarz znajdzie wskazania do terapii i nie stwierdzi przeciwwskazań do leczenia.

Recepta online? Tak, ale wyłącznie na zweryfikowanej stronie i uczciwie

Decydując się na zdalne konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia e-recepty online, przede wszystkim trzeba postawić na sumienność i uczciwość. Tych cech należy wymagać od podmiotu medycznego świadczącego usługi prywatnych konsultacji zdalnych, ale również trzeba je zapewnić ze swojej strony. Tylko uczciwe wypełnienie formularza medycznego pozwoli lekarzowi wiarygodnie ocenić stan zdrowia pacjenta oraz wskazania i przeciwwskazania do leczenia. Umiejętnie działająca placówka będzie się przykładać do analizy odpowiedzi zawartych w formularzach medycznych, gdyż zdrowie pacjenta będzie dla niej kluczowe.


Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *