Budząca wiele kontrowersji ustawa o zakazie handlu w niedzielę została już przyjęta przez Sejm i w nadchodzących dniach zostanie ona podpisana przez prezydenta. Okazuje się jednak, że posiada ona wiele luk, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane przez sprzedawców w celu jej ominięcia. Jedną z nich fakt, że ustawa nie zakazuje handlu w niedzielę w sklepach internetowych.

 

Obejrzyj towar w sklepie i kup go… w Internecie

Kwestię obejścia zakazu handlu w ostatni dzień tygodnia opisuje dziennik „Rzeczpospolita”. W artykule przeczytać możemy opinie prawnika, który podkreśla, że ustawa nakłada zakaz handlu w niedzielę na sklepy stacjonarne, lecz omija on sklepy działające w sieci.

Z tego względu wielu przedsiębiorców może zdecydować się na otwarcie swoich sklepów w ostatni dzień tygodnia, ale wyłącznie na zasadzie tak zwanego „showroomu”. Oznacza to, że klienci będą mogli oglądać produkty, jednak ich zakup na miejscu… będzie niemożliwy.

Zainteresowani zakupem będą musieli skorzystać ze swoich telefonów komórkowych podłączonych do Internetu – wystarczy zeskanowanie kodu przy danym produkcie lub odszukanie go na stronie lub w specjalnej aplikacji. Po potwierdzeniu płatności towar będzie możliwy do odebrania w sklepie/showroomie.

Jednak co ze sprzedawcami? Wszak w ustawie nie chodzi jedynie o zamykanie sklepów w niedzielę, a o to, aby pracownicy w nich zatrudnieni mieli dodatkowy dzień wolny. Tę kwestię – jak zaznacza Rzeczpospolita – również można ominąć.

Ustawa nie zakazuje, aby w sklepie nie byli obecni ochroniarze lub osoby zajmujące się utrzymaniem porządku – ich dodatkowym zajęciem byłoby jedynie wydawanie klientom zamówionego przez Internet towaru.

Takie podejście sprzedawców z pewnością trudno będzie uznać za prawidłowe i z pewnością jeśli działania takie będą nagminne, to ustawa zostanie odpowiednio „załatana” – co zresztą zapowiada już wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Przypominamy, że pierwsze efekty zakazu handlu w niedzielę będziemy mogli zaobserwować po 11 marca. Początkowo (w 2018 roku) sklepy otwarte będą tylko w dwie niedziele w miesiącu, a w roku 2019 – tylko w jedną. Natomiast w 2020 roku wszystkie niedziele będą wolne od handlu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *