Wyróżniamy:

  • hosting wpółdzielony
  • serwery wirtualne (VPS)
  • serwery dedykowane.

O to, jaka jest różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami zapytaliśmy Macieja Kurka – Specjalisty ds. marketingu i reklamy w Kei.pl.

Charakterystyka hostingu współdzielonego

Hosting współdzielony – na jednym serwerze (fizycznym/dedykowanym) utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu kont, które stanowią miejsce wydzielone dla poszczególnych Klientów. Jeżeli posiadamy konto o pojemności np. 100 GB, to takie samo konto jest przypisane również do kilkudziesięciu innych osób.

Zaletami tego rozwiązania są: prostota działania (instalacja i uruchomienie strony staje się coraz łatwiejsze), cena (hosting kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie).

Ograniczeniem hostingu wpółdzielonego jest niewątpliwie obecność wielu kont na jednym serwerze. Jeśli jeden z użytkowników przeciąża serwer (na jego stronie zostaje skierowany duży ruch), wówczas serwer staje się mniej wydajny i konta innych użytkowników również działają gorzej.

Charakterystyka hostingu VPS

Tym co odróżnia hosting VPS od hostingu współdzielonego jest to, że na serwerze fizycznym jest uruchomionych mniej usług. Poza tym, każdy z Klientów ma zagwarantowane pewne zasoby. Jest to wyrażane w procentach użycia procesora.

Sklep internetowy na takim hostingu może obsłużyć większy ruch, a pozostali użytkownicy serwera, na którym znajduje się nasza usługa nie mają dużego wpływu na działanie tej usługi.

Charakterystyka hostingu dedykowanego

W przypadku hostingu dedykowanego mamy do dyspozycji całą fizyczną maszynę. Cała moc obliczeniowa procesora, cała pamięć ram i wszystkie dyski twarde są do naszej dyspozycji. Jest to rozwiązanie najdroższe, ale dające najwięcej możliwości. Zaletami takiego hostingu jest wysoka wydajność, duże możliwości jeśli chodzi o instalację systemu operacyjnego, skryptów, bibliotek itp.

Otwarcie sklepu internetowego, a hosting

Hosting współdzielony jest dobrym rozwiązaniem dla osób startujących z biznesem internetowym. Pozwala przetestować pomysł na biznes, bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Na początku ruch na stronie jest zazwyczaj niewielki, więc takie rozwiązanie w zupełności wystarczy.

Serwer VPS warto wykorzystać, gdy planujemy otwarcie sklepu na skrypcie Magento. Skrypt ten wymaga dość dużych zasobów i na hostingu współdzielonym działa po prostu wolno.

Jeśli posiadamy rozpoznawalną markę, lecz nie działa ona jeszcze w Internecie, wówczas musimy liczyć się z tym, że nasz sklep internetowy będzie generował większy ruch. W takich przypadkach warto zainwestować w serwer wirtualny lub dedykowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *