(00:06) Grzegorz: Co to jest w ogóle system ERP?

(00:08) Łukasz: System ERP jest to taki program, który umożliwia efektywne zarządzanie firmą. Powiem, jakie funkcje może on pełnić w firmie handlowej, gdyż w firmach produkcyjnych się nie specjalizujemy. W firmie handlowej, system ERP powinien umożliwić tworzenie katalogu produktów, towarowanie (zbieranie zapotrzebowania i zamawiania towaru – planowanie dostaw u dostawców). Następnie w momencie kiedy firma otrzymuje towar, magazyn powinien przyjąć tę dostawę, wskazać miejsce. Dobry system ERP w dużej firmie pomaga optymalizować np. układ magazynu, w taki sposób, aby magazynierzy zbierając towar na potrzeby realizacji zamówień mieli mniej do przejścia po magazynie.

Dobry system ERP optymalizuje układ tak, żeby ten towar najszybciej rotujący był bliżej, natomiast towar bardzo rzadki, taki który sprzedawany jest okazjonalnie był ułożony na końcu magazynu lub w przypadku magazynu wysokiego składu na wyższych półkach. Oprócz tego, system ERP powinien umożliwić realizację wszystkich funkcji związanych z fiskalizacją, z raportowaniem na potrzeby księgowości. Powinien umożliwić dostęp do raportów zarządczych, które zarząd potrzebuj aby zatowarować odpowiedni asortyment. Jeśli ktoś jest np. producentem kurtek, żeby mógł zrobić raport sprzedaży według kolorów i na przyszły sezon wybrać te, które się częściej sprzedają. Szereg funkcji wspierających decyzję. Może mieć też moduł CRM.

Ważnym aspektem systemu ERP w kontekście e-commerce i efektywności tego systemu powinna być automatyzacja. Dla przykładu, w momencie kiedy do systemu e-commerce wpada zamówienie pobraniowe, a towar jest dostępny od razu w magazynie – bez żadnego kliknięcia system e-commerce powinien przekazywać takie zamówienie do ERP-a, a on bezpośrednio do magazyniera. Nie potrzebujemy tu żadnej interakcji. Po co ktoś ma sprawdzać to zamówienie skoro jest pobraniowe, zostało potwierdzone przez Klienta, od razu może zostać przekazane na magazyn do realizacji. Co więcej, w momencie kiedy magazyn skompletuje, sprawdzi, że można wysłać towar – system może automatycznie wystawić paragon czy faktury. Procesy, które w przypadku innych, prostszych systemów są realizowane ręcznie, wymagają interakcji, w przypadku dużej firmy warto zainwestować w taki system ERP, zautomatyzuje te procesy, zwiększy efektywność działania całego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *